„Nižší hodnotu ve srovnatelném měsíci bychom našli až v roce 2019, tedy ještě před vypuknutím koronakrize a všech dalších ran, které nás v ekonomice i na trhu práce od té doby potkaly. Tím mám vedle covidu na mysli především energetickou krizi a válku na Ukrajině,“ uvedl Pavel Kaczor. Nyní je v evidenci 1 970 nezaměstnaných, tedy o 69 méně, než před měsícem, kdy jich bylo evidováno 2 039.

„Ani toto příznivé číslo sice neříká, že jsou všechna rizika zvládnuta a zažehnána, ale je spíše důležitým symbolem toho, že se firmy perou s náročnou a dynamickou situací velmi statečně,“ myslí si Pavel Kaczor.

Pokud jde o volná pracovní místa v regionu, těch firmy aktuálně prostřednictvím ÚP nabízejí 3 828, tedy o 91 méně, než před měsícem. Statisticky jde ale pouze o dvouprocentní pokles, tedy spíše o stagnaci. V nabídce dominují hlavně méně kvalifikovaná pracovní místa, což je však v regionu dlouhodobě setrvalý stav.

Studená voda a tma. Vojenské plavání prověří fyzickou i psychickou odolnost.
Studená voda a tma. Vojenské plavání prověří fyzickou i psychickou odolnost

Pomalu se rozjíždějí nabídky sezónních pracovních míst: ubytování, cestovní ruch, zemědělství.

„Trochu tak vyrovnávají opatrnost ostatních firem v nabírání nových pracovníků. Řada z nich totiž logicky čeká, jak se bude situace v následujícím období vyvíjet. V tuto chvíli se totiž dlouhodobé plány, včetně těch personálních, tvoří velmi komplikovaně, protože na trhu funguje řada těžko předvídatelných faktorů,“ dodal ředitel.

Míra nezaměstnanosti na Táborsku meziměsíčně poklesla na 2,8 procenta (na konci předchozího měsíce to byla 3,0 procenta). Loni ve stejném období to bylo 3,7 procenta. Míra nezaměstnanosti pod úrovní 3 procent byla naposledy v roce 2019.

Míra nezaměstnanosti za celou republiku aktuálně činí 3,2 procenta, takže Táborsko se stále drží pod průměrem ČR.