„S ohledem na roční období se ovšem nejedná o nijak dramatický vývoj, protože vždy ke konci roku trh práce mírně ochlazuje,“ upřesnil Pavel Kaczor a dodal, že se nejedná o žádné problémy trhu. „Signalizuje to i vývoj počtu volných pracovních míst, který počátkem prosince poněkud nečekaně vzrostl,“ popsal.

Jejich počet se zvýšil z 3 322 na 3 428, tedy o 106. Z velké části jde ovšem o volná místa neodpovídající kvalifikaci evidovaných uchazečů. Tento nesoulad nabídky a poptávky se úřad práce snaží eliminovat rekvalifikacemi.

Nalezený hřeb považuje Jiří Šindelář za symbol naděje.
Nalezený hřeb považuje Jiří Šindelář za symbol naděje

„Situaci nám poněkud komplikuje koronavirus, protože řada vzdělávacích aktivit je nyní pozastavena. Věříme ale v postupné zlepšování situace v návaznosti na rozvolňování omezení,“ uvedl ředitel.

Podíl nezaměstnaných meziměsíčně vzrostl z 3,0 procenta na 3,1 procenta, což je hodnota výrazně pro průměrem ČR (3,8 procenta). Z jihočeských okresů je na tom stále nejlépe Jindřichův Hradec (2,1 procenta) a nejhůře Český Krumlov (4,3 procenta). Česká republika stále zůstává zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti v rámci Evropské unie.

Peníze. Ilustrační foto.
Rozpočet Tábora bude schodkový, na výdaje míří 320 milionů

Pokud jde o strukturu nezaměstnaných na Táborsku, ta se ani během koronavirové krize nijak výrazně nezměnila. Největší zastoupení v evidenci úřadu práce mají lidé starší padesáti let. V prosinci jich ÚP evidoval 792 a jejich podíl na evidovaných nezaměstnaných činil 37 procent.

„Snažíme se zlepšit jejich uplatnění řadou různých specializovaných projektů, které zahrnují jak motivační programy, tak kurzy zaměřené na takzvané měkké dovednosti. Součástí těchto projektů je i spolupráce se zaměstnavateli, k nimž následně absolventy umisťujeme,“ upřesnil Pavel Kaczor.

Ilustrační foto.
IKEA otevřela výdejní místo svého zboží v Budějovicích

Od okamžiku spuštění programu Antivirus podpořil táborský úřad práce již přes 500 regionálních zaměstnavatelů, řádově se jedná o tisíce pracovních míst na Táborsku. Vyplacené náhrady mezd k prosinci dosáhly částky zhruba 71 milionů korun.

„Není to málo, ale náklady na propuštěné zaměstnance, jejich podpory v nezaměstnanosti či zákonná pojištění, by nebyly o mnoho menší. Někteří zaměstnavatelé nám byli osobně poděkovat s tím, že díky Antiviru krizi přežili a nyní již naši pomoc nepotřebují,“ uzavřel Pavel Kaczor.