Díky porodnému pořídila kočárek a autosedačku. „V příštím roce bych tuto částku zřejmě nedostala. Kdybych ale bydlela například v Chýnově, bylo by peněz na výbavičku ještě více. Je vidět, že tam se snaží mladé lidi udržet,“ zmínila mladá maminka dvou synů Jaroslava Nováková z Tábora.

Vláda se na maminkách rozhodla šetřit. Porodné od příštího roku ve výši 13 tisíc korun dostanou zřejmě jen na první dítě a pouze ty, jejichž čistý příjem nepřesáhne 2,4 násobku životního minima.

Podobné škrty obce, které svým novým občánkům přispívají finanční částkou, nechystají. Největší obnos obdrží maminky z Chýnova a Turovce. Celých 10 tisíc na první i další narozené dítě.
Turovec začal maminky obdarovávat poté, co se osamostatnil v roce 1993 od Nové Vsi u Chýnova.
„O rok později byla zavedena kronika na vítání občánků. Dítě dostalo praktický startovací balíček a maminka kytičku,“ vzpomíná starosta obce Pavel Prokop. Líbilo se mu počínání nedalekého Chýnova, který na své nové přírůstky pamatoval již dříve. Od otce myšlenky – Pavla Eyberta si vzal mustr.
V roce 1998 turovečtí zastupitelé schválili a zahrnuli do rozpočtu obce desetitísícový příspěvek na následující rok.

„Každý nový občánek, jehož maminka tady má trvalé bydliště, od té doby dostával tuto částku prostřednictvím místní pošty formou dětské vkladní knížky. Od roku 2006 může dostat peníze na osobním účtu, na dětské vkladní knížce nebo stavebním spoření,“ jmenoval varianty starosta Prokop.
V Turovci přivítali od roku 1994 na 33 miminek. Letos se po letech vítaní nekonalo a konat nebude. Žádné miminko není na cestě.

To v Opařanech přibývají noví občánci každý rok. Od roku 2004 se jich narodilo 111.
„Od obřadu vítaní občánků se dříve upustilo, ale vážně se zabýváme myšlenkou ho znovu zavést,“ říká starostka Blanka Řezáčová. Příspěvek ve výši pěti tisíc obdrží rodiče na úřadu po předložení rodného listu dítěte. Za letošek byl vyplacen už patnáctkrát.
V Borotíně dostávají děti do kolébky tisícovku na účtu u Poštovní banky.
Ratibořské Hory zase preferují obálkovou metodu, v níž rodiče najdou také tisícovku. Chotovinští ke stejně vysokému příspěvku dostanou navíc jako dárek plyšovou hračku a jejich jméno je zapsáno do pamětní knihy.

Ani jedna z dotazovaných obcí s drobnými či většími dárky navzdory ekonomické krizi končit nehodlá. Shodují se, že velkou díru v rozpočtu jim částky neudělají a příjemce určitě potěší. Táborský rozpočet by finanční injekce novým občánkům vyšla dost draho. Měsíčně se Táboru v průměru narodí 25 dětí.