Jan Novák a správce Školního statku Měšice Petr Staněk po stavbě stožárů vysokého napětí vyřadili z hospodaření celkem šest hektarů pole. Tvrdí, že se nedají osít.

Jan Novák ze Smyslova pod novým stožárem uprostřed lánu nabírá hrsti hlíny. Mísí se s kousky betonu. „Ornici mi překryli hlušinou. Každý zemědělec vám potvrdí, že v téhle půdě nic nevypěstujete, kromě plevele,“ stěžuje si, že firma mu po stavbě nevrátila místo do původní kvality. Mluvčí investora stavby, kterým je E.ON, Vladimír Vácha potvrdil, že jsou se stěžovateli v kontaktu. Spor ještě nedovedli do konce a není vůbec jasné, že skončí kompromisem.

„Nejsme si vědomi žádného pochybení z naší strany a o stížnosti na vzniklou škodu na pozemcích pana Nováka a Školního statku Měšice v tuto chvíli stále jednáme,“ říká Vladimír Vácha, který se až do uzavření sporu nechce pouštět do dalších podrobností.

Jan Novák se ale s ústupky smiřovat nechce, nejde mu totiž jen o peníze, o které přichází na úrodě. „Ztráty počítám i na dotacích, protože na tyto neobdělané hektary jsem je nemohl získat. Firma, která pro E.ON stavěla,ale naši újmu zpochybňuje. Některá pole mám pronajatá a já jejich vlastníkům ručím, že je vrátím v původním stavu, a ten teď není,“ dodává zemědělec, jenž se nechce smířit a zvažuje i žalobu.

Stejný problém na třech hektarech řeší i Školní statek Měšice, který hospodaří na polích kraje a dalších vlastníků. Správce statku Petr Staněk říká, že si již také nechali vypracovat řadu posudků a rozborů.

„Žalobou to ale hrotit nechceme, soudy jsou vždycky na dlouhé lokty a ani nevím, jak by nás v tomto podpořil Jihočeský kraj,“ dodává Petr Staněk s tím, že škody má ale evidentní.

Jan Novák už investoval do řady znaleckých posudků a nad sporem strávil řadu hodin. Rozčarován je i z toho, že nebyl informován o začátku stavby a nepozvali ho ani ke kolaudaci stožárů.