Na facky nedošlo. I tak sobotní libějická svatba přece jen připomínala tu jihočeskou z Hoštic, jak si nedávno přála budoucí nevěsta Iveta Hejná. Maminka téměř roční Barborky a o minutu staršího Jakuba.

Nervozní byli mnozí. Běhali, organizovali. Svatební obřad – premiéru nejen starosty Františka Drtiny i obecního úřadu, prožívali naplno. Nervozita očividně míjela nevěstu s ženichem.

„Nemusíme startovat auta a nikam jezdit. Na úřad je třicet metrů, mám to odkrokováno. Tak žádný stres,“ smál se tatínek dvojčat Marcel Smažík patnáct minut před začátkem obřadu a uklidňoval ty, kteří ho popoháněli se oblékat se slovy, že nevěstě je už v šatech horko. Nervozita kolem stojících se stupňovala v momentě, kdy ještě po několika minutách a stále v civilu, začal udávat pokyny ohledně chlazeného piva.

A jak se obrnila proti nervozitě a „mírné“ laxnosti ženicha nevěsta ?
„I přes tu horko jsem si dala pro jistotu pár panáku slivovice,“ zasmála se nevěsta.

Ještě dříve než ženich s nevěstou, dorazily k úřadu desítky lidí. „Tak velkou událost jsem si nemohla nechat ujít, i když běžně na akce nechodím,“ zdůvodnila svou účast Iveta Sychrová, která v obci dvacet let chalupaří.

Zasedací místnost praskala ve švech. Kdo se nevešel, musel čekat venku. Starosta i přes počáteční nervozitu a za asistence malšické matrikářky Jany Hoffmanové, zvládl svůj part skvěle. Aby ne.
„Ještě ráno v osm, když jsem zjistil, že tady na úřadě ještě nikdo není, jsem si přímo v místnosti řeč nenečisto zkusil,“ přiznal trému Drtina.

Po potřebných oficialitách ženichovi na odchodu z obřadu z rukou místních hasičů a mládežníků zaklapl okov s koulí. A musel sáhnout hodně hluboko do peněženky, aby manželka obdržela ten správný klíč.

Pak už nic nebránilo tomu, aby se provizorní obřadní síň změnila v síň hodovací. Před svatbou se smažily řízky a peklo cukroví hned v několika domácnostech. O svatební dorty se postarala Věra Smetanová, vyhlášená a obětavá kuchařka.

Jen novomanželům se ke stolu moc nechtělo. Přijímali gratulace, fotili se, klábosili se známými. Prostě si svůj den hlavně užívali. Přesně tak, jak si ho chtěla užít dnes již mladá paní Iveta Smažíková.