Vymlácená okna, kolem hustý porost. Situace kolem osamoceného mlýna Kakalík v dolině pod Brandlínem či Tučapy není zcela košer. Dům u pohádkového rybníka postupně pustne, majitele ale má. Při vší smůle, kterou tu zažil, v něm chce mít alespoň chalupu.

Objekt si vyhlédl před patnácti léty. Důvodem byl únik z Tábora. „Manželka mě vyslala, ať se poohlédnu po domu tohoto typu. Těžký úkol připomínal pohádku Maruška a dvanáct měsíčků. Hned první volbou byl mlýn u Kakalíku. Chtěli jsme ho opravit a mít tam trvalé bydliště,“ popisuje Michal Jirát z Tábora.
Stavení koupil před zhruba deseti lety. Pod náporem vlhka se některé zdi však sesouvaly, rekonstrukce si vyžádala nemalé investice. Navíc se majiteli stala nepříjemná věc. Na samotě ho přepadli zločinci na útěku.

„Přepad dost hučí, takže není slyšet. Oni s autem zapadli na rozblácené cestě a ke mně si přišli pro náčiní, kterým by auto vysvobodili. Já byl naštěstí na půdě, telefon jsem u sebe neměl. Bylo to nepříjemné,“ vypráví majitel.

Událost se stala asi v roce 2003. O pět let později se na mlýně podepsali výrostci. Vyrazili hlavní dveře mlýna a odcizili měděné věci, čerpadlo s tlakovou nádrží, mosazné kličky. Brali zkrátka vše a nezapomněli se při tom zachovat jako naprostí barbaři. Poškodili vstupní vrata, dveře, rozbili okna.
„Od záměru bydlet tam jsme upustili, ale je to kouzelné místo, a tak bychom tam rádi měli aspoň chalupu. Nová okna mám připravená, ale dám je tam až po okenicích. Nyní však není příliš peněz nazbyt,“ říká Jirát.

I přes strašidelné zážitky, chození k elektropojistkám do márnice nedalekého hřbitova i podmáčený přístup ke stavení, mlýn opustit nechce. Už do něj investoval příliš.

Slabé záznamy

Mlýn už měl na kahánku mockrát. Pral se s rabováním i úmyslným požárem. Vždy se ho někdo chopil a mírně poopravil.
„Je ho obrovská škoda, protože je krásný. Mým snem by bylo, kdyby mlýn někdo opravil, našel záměr, nebo ho někomu se záměrem prodal,“ podotýká starosta Tučap Jaromír Kuttelwascher. V historických knihách se o objektu moc nepíše.

„Vím, že to byl mlýn. Já už ho nepamatuji, ale myslím, že fungoval do zhruba 50. let. Objekt měl mnoho vlastníků a současným je majitel z Tábora,“ podotýká Kuttelwascher. Podle něj by mlýn mohl pocházet z přelomu 19. a 20. století. Podle biologických záznamů rybník Kakalík existuje už od roku 1880, roste u něj například vzácná úzkolistá rostlina rdest tupolistý.

Tipy na opuštěné objekty posílejte na reporter.taborsky@denik.cz

David Peltán