VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po osvobození přišly nejkrásnější prázdniny

Sezimovo ústí - Jaroslava Hojdara válka natolik zaujala, že jejímu studiu věnoval celý život.

7.5.2008
SDÍLEJ:

Jaroslav HojdarFoto: Alena Šatrová

Ani 63 let nesmaže vzpomínky na hrůzy války a opojnou radost z osvobození. Ať již přišlo z kterékoli strany. „Ty pocity jsou v nás pamětnících hluboce uloženy,“ potvrzuje Jaroslav Hojdar ze Sezimova Ústí, pro něhož se druhá světová válka stala celoživotním zájmem.


Jak dlouho už válečné příběhy Táborska sepisujete?
Věnuji se tomu už přes čtyřicet let, už od dětství mne to zajímalo. Vytvořil jsem si vlastní archiv vzpomínek i faktů. Čerpám z vyprávění účastníků odboje, protože když jsem začínal, nebylo od konce války tak dlouho. Tehdy ještě hodně odbojářů žilo, takže jsem mohl jejich vzpomínky zachytit. Zpracované materiály jsem pak předal okresnímu archivu a slouží ke studiu.


Vydal jste příběhy i knižně?
Ano, v devětašedesátém roce. Pak ale přišlo období, kdy jsem nesměl psát ani pro noviny či časopisy, ani pro rozhlas, natož abych mohl něco vydat. Přitom knížka už byla u nakladatele připravena.


Jaké k tomy byly důvody?
Samozřejmě politické. Byl jsem vyloučen ze strany i ze školství.


Čím jste se tak provinil?
Svými názory. Jako člen ale i funkcionář komunistické strany jsem totiž přicházel se svými vlastními názory, což se nelíbilo. V osmašedesátém roce jsem se postavil proti vstupu sovětských vojsk. To byl velký hřích.


Nesměl jste tedy už učit. Čím jste se živil?
Byl jsem klempířem a topičem, a to až do roku 1989. Pak jsem se mohl vrátit do školství, ale přišly problémy z druhé strany, a tak jsem odešel brzy do důchodu.


Přesto jste ale v době zákazu své činnosti složil doktorát z filozofie. Jak se vám to podařilo?
Tajně, v plánské kotelně, kde jsem strávil patnáct let. Byla automatická, takže obsluha mi zabrala tak půl, maximálně hodinu a já mezitím psal. Taky jsem si upravoval směny, abych mohl chodit po archivech a muzeích. Většinu věcí jsem tedy napsal v kotelně jako topič. Když v Táboře přišli na to, že jsem udělal doktorát, byl z toho velký poprask, ale už s tím nešlo nic dělat.


Věnoval jste se hodně studiu odboje. Byl na Táborsku silný?

Velmi silný, od samého počátku války. Už v prvních dnech okupace vyšly letáky proti vstupu Němců, které vydalo tehdy ještě legální Národní hnutí pracující mládeže. Potom odboj vedla Obrana národa, kterou tvořili především bývalí důstojníci československé armády. Ta byla ihned po příchodu německých vojsk rozpuštěna a odbojní důstojníci vyvezli z kasáren zbraně. Napojili se na pražské ústředí a posílali odtud důležité zprávy, které se dostaly až do Londýna. Dalším důležitým proudem odboje byl komunistický odboj, který nejpozději do poloviny roku 1941 gestapo rozbilo a jeho čelní představitelé byli popraveni – ostatní skončili v koncentračních táborech.


Patřila i vaše rodina k odbojářům?
To ne, nikdo k odboji nepatřil, ale názory v rodině byly jasné: protiněmecké.


Když válka začala, bylo vám šest. Jak se s ní dítě vyrovnává?
Působila na mě tehdy obzvláště silně. Viděl jsem plno lidí, které gestapo odvedlo a již se domů nevrátili. To jsme bydleli v Klenovicích. Doma se o válce mluvilo a rodiče nás nabádali, abychom venku neříkali nic, co jsme doma slyšeli, protože by to pro všechny mohlo mít hrůzné následky. Vždyť na táborském popravišti se denně střílelo.


Kdy jste pocítil největší strach?
To bylo koncem prosince roku 1944, když americká letadla střílela na lokomotivu na nádraží v Roudné. Létala nám nad hlavami, byl to ohromný rachot kulometů. To jsem měl skutečně velký strach. Na Táborsko přišli Němci 16. března 1939, projížděli i Klenovicemi a my děti se na ně dívaly – to zas měli strach rodiče, a proto nás zaháněli domů.


Co vás na válce tak fascinovalo, že jste jí věnoval celý život?
Válka je na jedné straně velkým vypětím historie a silným emočním zážitkem, a na druhé proti sobě stojí dvě síly: síla vlastenců, kteří šli do boje, a velmi silná síla okupantů. Tyto síly se střetávaly a přinášely tím hrdinství i zradu. To, že jdou vlastenci vědomě do boje s tím, že třeba nepřežijí, tak to člověka ovlivňuje a fascinuje. Právě hrdinství těchto lidí mne velmi silně zasáhlo a mnozí z nich se stali mými kamarády na celý život.


A jak jste prožil osvobození?
To byl další velmi silný zážitek a vlastně i krásné prázdniny. Do Klenovic přišli vojáci Rudé armády desátého května a my děti jsme celé prázdniny prožily společně s nimi, brali nás na svá auta tažená koňmi, jezdili jsme s vojáky na trávu pro krávy, které měli ustájené ve statku, a pamatuji si, že naše maminka vojákům vařila. Na mnohé vojáky dosud vzpomínám a mám dokonce i fotky jejich rodin. Proto na mne tak zapůsobil osmašedesátý rok. Na jedné straně se mi tak ocitl rok 1945 se silným kladným zážitkem, a na druhé osmašedesátý a s ním spojená ne vždy milá setkání.


Takže zklamání?
Ano, to pro mne bylo silné zklamání. Ale jako člověk i historik ty dva letopočty od sebe odděluji a nechápu nedávné úvahy o odstranění sochy rudoarmějce z náměstí TGM v Táboře. Ty dvě události zkrátka nelze slučovat a vnímat dohromady.

Autor: Alena Šatrová

7.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(18 200 Kč)

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Technik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení. VŠ technického směru. Minimálně 5 let praxe. Znalost legislativy týkající se hospodářské, provozní a investiční činnosti organizace. Pokročilá znalost PC: Microsoft, Excel, Word. Řidičský průkaz sk. B.Prioritně zajištění provozu a údržby objektů DPN.Platová třída 10 (18.200 - 27.380 Kč) podle délky odborné praxe; osobní příplatek po zapracování. 5 týdnů dovolené, podpora dalšího vzdělávání, možnost ubytování, příspěvek na stravování a penzijní připojištění, zvýhodněná RHB.. Pracoviště: Dětská psychiatrická nemocnice opařany, 391 61 Opařany. Informace: Tatjana Nagyová, +420 381 204 294.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Bezpečnostní technik(18 200 Kč)

Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií Technik BOZP. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prac. poměr na dobu určitou na 1 rok s možností prodloužení. Místo vhodné pro muže i ženy. Min SŠ technického směru s min. praxí 5 let, praxe v oblasti BOZP a PO vítána, praxe v oblasti odpadového hospodářství vítána, řidičský průkaz sk. B, dobrá znalost PC., Zajištění dodržování zákonných standardů a předpisů. Implementace prvků BOZP a PO. Komunikace se státními orgány. Vyšetřování pracovních úrazů. Školení zaměstnanců. Rozvoj a realizace strategií týkajících se BOZP, PO a životního prostředí. Zpracování vyžadované dokumentace. Kontrola dodržování bezpečnosti práce a PO., Platová třída 10 (18.200 - 27.380 Kč) podle délky odborné praxe; osobní příplatek po zapracování., 5 týdnů dovolené, podpora dalšího vzdělávání, možnost ubytování, příspěvek na stravování a penzijní připojištění, zvýhodněná RHB. Kontakt: tel., mailem.. Pracoviště: Dětská psychiatrická nemocnice opařany, 391 61 Opařany. Informace: Tatjana Nagyová, +420 381 204 294.

Služby - Služby Švadlena(13 000 Kč)

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: vyučení v oboru pánská, dámská krejčová, nebo prokazatelná praxe v oboru,, šití konfekce (kroje, halenky, pyžama, dětské oblečení, oblečení pro záchranáře), chrániče matrací, Odměna za hospodářský výsledek, odměna za plnění, stravenky, příspěvek na dopravu. Pracoviště: Jr profiservice s.r.o. - pracoviště tábor, Stránského, č.p. 2510, 390 02 Tábor 2. Informace: Jaroslav Běhoun, +420 774 378 384.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(20 000 Kč)

Stavební technici projektanti, konstruktéři Projekční technik - pozemní stavitelství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odbornost SOŠ stavebního směru, technické lyceum, znalost ACAD nezbytná., Zaměstnanecké výhody: flexibilní pracovní doba, kariérní růst, home office, Kontakt emailem: jirovsky7@seznam.cz. Pracoviště: Atelier m.a.a.t., s.r o., Převrátilská, č.p. 330, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Jirovský, +420 725 032 534.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Ilustrační foto

Jihočeský vodárenský svaz se pustí do oprav

Písek chce začít s modernizací lyžařského svahu na Hradišti

Písek – Písečtí by se měli letos pustit do modernizace lyžařského svahu na Hradišti. V rozpočtu je na akci připraveno 32 milionů korun.

Oblékání psů není rozmar, ale nutnost

Jižní Čechy – Někdo psí svetr uštrikuje, jiný koupí v butiku. Hlavně ženy spojují užitečné s příjemným. Oblečky z různých materiálů, rozličných barev a střihů pro kluky a holky.

Hotely plní Asiaté. Zdrží se ale jen krátce

Jižní Čechy – Najít volné místo v hotelu je jako vyhrát v loterii. Asiaté se perou o lůžka v kraji. 

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT