VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po osvobození přišly nejkrásnější prázdniny

Sezimovo ústí - Jaroslava Hojdara válka natolik zaujala, že jejímu studiu věnoval celý život.

7.5.2008
SDÍLEJ:

Jaroslav HojdarFoto: Alena Šatrová

Ani 63 let nesmaže vzpomínky na hrůzy války a opojnou radost z osvobození. Ať již přišlo z kterékoli strany. „Ty pocity jsou v nás pamětnících hluboce uloženy,“ potvrzuje Jaroslav Hojdar ze Sezimova Ústí, pro něhož se druhá světová válka stala celoživotním zájmem.


Jak dlouho už válečné příběhy Táborska sepisujete?
Věnuji se tomu už přes čtyřicet let, už od dětství mne to zajímalo. Vytvořil jsem si vlastní archiv vzpomínek i faktů. Čerpám z vyprávění účastníků odboje, protože když jsem začínal, nebylo od konce války tak dlouho. Tehdy ještě hodně odbojářů žilo, takže jsem mohl jejich vzpomínky zachytit. Zpracované materiály jsem pak předal okresnímu archivu a slouží ke studiu.


Vydal jste příběhy i knižně?
Ano, v devětašedesátém roce. Pak ale přišlo období, kdy jsem nesměl psát ani pro noviny či časopisy, ani pro rozhlas, natož abych mohl něco vydat. Přitom knížka už byla u nakladatele připravena.


Jaké k tomy byly důvody?
Samozřejmě politické. Byl jsem vyloučen ze strany i ze školství.


Čím jste se tak provinil?
Svými názory. Jako člen ale i funkcionář komunistické strany jsem totiž přicházel se svými vlastními názory, což se nelíbilo. V osmašedesátém roce jsem se postavil proti vstupu sovětských vojsk. To byl velký hřích.


Nesměl jste tedy už učit. Čím jste se živil?
Byl jsem klempířem a topičem, a to až do roku 1989. Pak jsem se mohl vrátit do školství, ale přišly problémy z druhé strany, a tak jsem odešel brzy do důchodu.


Přesto jste ale v době zákazu své činnosti složil doktorát z filozofie. Jak se vám to podařilo?
Tajně, v plánské kotelně, kde jsem strávil patnáct let. Byla automatická, takže obsluha mi zabrala tak půl, maximálně hodinu a já mezitím psal. Taky jsem si upravoval směny, abych mohl chodit po archivech a muzeích. Většinu věcí jsem tedy napsal v kotelně jako topič. Když v Táboře přišli na to, že jsem udělal doktorát, byl z toho velký poprask, ale už s tím nešlo nic dělat.


Věnoval jste se hodně studiu odboje. Byl na Táborsku silný?

Velmi silný, od samého počátku války. Už v prvních dnech okupace vyšly letáky proti vstupu Němců, které vydalo tehdy ještě legální Národní hnutí pracující mládeže. Potom odboj vedla Obrana národa, kterou tvořili především bývalí důstojníci československé armády. Ta byla ihned po příchodu německých vojsk rozpuštěna a odbojní důstojníci vyvezli z kasáren zbraně. Napojili se na pražské ústředí a posílali odtud důležité zprávy, které se dostaly až do Londýna. Dalším důležitým proudem odboje byl komunistický odboj, který nejpozději do poloviny roku 1941 gestapo rozbilo a jeho čelní představitelé byli popraveni – ostatní skončili v koncentračních táborech.


Patřila i vaše rodina k odbojářům?
To ne, nikdo k odboji nepatřil, ale názory v rodině byly jasné: protiněmecké.


Když válka začala, bylo vám šest. Jak se s ní dítě vyrovnává?
Působila na mě tehdy obzvláště silně. Viděl jsem plno lidí, které gestapo odvedlo a již se domů nevrátili. To jsme bydleli v Klenovicích. Doma se o válce mluvilo a rodiče nás nabádali, abychom venku neříkali nic, co jsme doma slyšeli, protože by to pro všechny mohlo mít hrůzné následky. Vždyť na táborském popravišti se denně střílelo.


Kdy jste pocítil největší strach?
To bylo koncem prosince roku 1944, když americká letadla střílela na lokomotivu na nádraží v Roudné. Létala nám nad hlavami, byl to ohromný rachot kulometů. To jsem měl skutečně velký strach. Na Táborsko přišli Němci 16. března 1939, projížděli i Klenovicemi a my děti se na ně dívaly – to zas měli strach rodiče, a proto nás zaháněli domů.


Co vás na válce tak fascinovalo, že jste jí věnoval celý život?
Válka je na jedné straně velkým vypětím historie a silným emočním zážitkem, a na druhé proti sobě stojí dvě síly: síla vlastenců, kteří šli do boje, a velmi silná síla okupantů. Tyto síly se střetávaly a přinášely tím hrdinství i zradu. To, že jdou vlastenci vědomě do boje s tím, že třeba nepřežijí, tak to člověka ovlivňuje a fascinuje. Právě hrdinství těchto lidí mne velmi silně zasáhlo a mnozí z nich se stali mými kamarády na celý život.


A jak jste prožil osvobození?
To byl další velmi silný zážitek a vlastně i krásné prázdniny. Do Klenovic přišli vojáci Rudé armády desátého května a my děti jsme celé prázdniny prožily společně s nimi, brali nás na svá auta tažená koňmi, jezdili jsme s vojáky na trávu pro krávy, které měli ustájené ve statku, a pamatuji si, že naše maminka vojákům vařila. Na mnohé vojáky dosud vzpomínám a mám dokonce i fotky jejich rodin. Proto na mne tak zapůsobil osmašedesátý rok. Na jedné straně se mi tak ocitl rok 1945 se silným kladným zážitkem, a na druhé osmašedesátý a s ním spojená ne vždy milá setkání.


Takže zklamání?
Ano, to pro mne bylo silné zklamání. Ale jako člověk i historik ty dva letopočty od sebe odděluji a nechápu nedávné úvahy o odstranění sochy rudoarmějce z náměstí TGM v Táboře. Ty dvě události zkrátka nelze slučovat a vnímat dohromady.

Autor: Alena Šatrová

7.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní 27 500 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní sestra. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: trestní bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, praxe ve vedoucí pozici výhodou, manažerské a komunikační schopnosti, flexibilita, orientace v sociální oblasti, znalost zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, znalost výkaznictví pro zdravotní pojišťovny výhodou, řidičský průkaz sk. B., Nabízíme: odpovídající platové zařazení, příjemné pracovní prostředí., K přihlášce je nutno přiložit: profesní životopis s přehledem dosavadní praxe a motivační dopis, kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, prohlášení o souhlasu se zpracováním osobních údajů po dobu trvání výběrového řízení., Vaše přihlášky očekáváme pouze v písemné podobě nejpozději 8. června 2018 na adrese G-centrum Tábor, Kpt. Jaroše 2958, Tábor 390 03. Obálku označte nápisem: "NEOTEVÍRAT - VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ", služební mobil, příspěvek na stravování, stravování v místě výkonu práce, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: G-centrum tábor, Kpt. Jaroše, č.p. 2958, 390 03 Tábor 3. Informace: Božena Šimáková, +420 381 478 209.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 5 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 5000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování, mzda dle odpracovaných hodin. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků operátor v potravinářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: práce ve výrobě krmiv pro psy a kočky (Partner in Pet Food CZ s.r.o.) manipilace se surovinou, s paletovým vozíkem, případně VZV, obsluha strojů a zařízení, 12ti hodinové pracovní směny: 2x ranní, 2x noční, 4 dny volno), zdarma doprava do zaměstnání, ubytování, bonusy, zálohy, kontakt osobně: OC Slunce, Purkyňova 2961, Tábor, e-mail nebo tel.. Pracoviště: R a g agency s.r.o., prac. veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Robert Čupela, +420 605 070 935.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč

Pěstitelé zemědělských plodin Sběrač/sběračka hub. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Měsíční zaškolení v hodinové mzdě. Úkolová mzda dle výkonu 17000,- až 24000,- Kč. Měsíční bonusový kupón v hodnotě 1000,- Kč. Náborový příplatek 15000,-Kč. Zájemci se mohou hlásit na tel. 778 727 709 a domluvit si osobní schůzku. Požadujeme pečlivost, spolehlivost, pracovitost, nástup možný ihned. Výhody: příspěvek na stravné. Práce v SO a V NE ob víkend. Pracoviště: České houby a.s., Nová, č.p. 538, 392 01 Soběslav. Informace: Helena Staňková, +420 778 727 709.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biologické centrum představilo veřejnosti svou práci.
36

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Děti vyráběly hmyzí hotely

Dynamo hostilo v sobotu Třinec.
10

Chtěli tři body, mají jen jeden

OBRAZEM: Stovka morčat se v sobotu usadila v restauraci Hilton

Sezimovo Ústí - Už počtvrté pořádaly Andrea Blažková a Eva Švecová chovatelskou výstavu morčat v areálu restaurace Hilton.

46. ročník Rallye Český Krumlov ovládl suverénně největší favorit Jan Kopecký

Český Krumlov – Jan Kopecký se stal vítězem již 46. ročníku Rallye Český Krumlov. Na jihu Čech zvítězil už popáté a upevnil si tak svou pozici na čele mezinárodního mistrovství republiky.

OBRAZEM: Sobota v Purkarci patřila vorařům

Purkarec - Ukázky práce vorařů, prohlídka muzea nebo dětská tvořivá dílna.

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT