V čekárně ordinace čeká šestiletý bišonek Ben. Trochu se klepe. Snad tuší, co se bude dít za dosud zavřenými dveřmi. Trochu se stydí, že zuby si pravidelně nečistí a ačkoli za to může spíš páníček, tu nepříjemnou proceduru bude muset zvládnout sám.
Spolu s námi vstupuje do ordinace veterinářek Barbory Süsenbekové a Adriany Szemánové.
Zatím to jde, jen má naskočit na váhu, a tak zatím nic nebolí. Navíc páníček Roman Vavera ho bere do náručí, a to je paráda. Na vyšetřovacím stole mu pak ta křehká doktorka cosi měří a prohmatává, jenže ouha, pak bere do ruky zvláštní přítroj a blíží se k jeho tlapce. Trochu to zavrčí. Beníkovo oči hledají oporu u páníčka.
To horší nastává až teď. Do oholeného místa na přední tlapce se nemilosrdně zapichuje kanyla. Tak to už se Beníkovi vůbec nelíbí. Za pár vteřin však bude sladce spát.
„Teď si psa držte, protože anestezie začne účinkovat rychle,“ dostává radu majitel. Než dozní slova Adriany Szemánové, Benovi se podlomí nohy a přestává vnímat realitu. Odstraňování zubního kamene se provádí pod celkovou anestezií.
Bezvládné tělíčko psa si pak veterinářky přenesou na operační sál a procedura může začít. Na jejím konci bude mít Ben zuby jako hollywoodská filmová star. Žlutý plak a černý kámen u kořenů zubů zmizí jak mávnutím proutku.
„Do očí mu musím dát mast, protože psi při narkoze nezavírají víčka, takže by rohovka oschla,“ komentuje první úkon Barbora Süsenbeková, která si převzala malého pacienta a pustila se do práce. Zabere jí necelou hodinu. Benovi zavede do krku trubičku a pak už čistí pěkně zoubek po zoubku a z obou stran. Mocný ultrazvuk dělá divy, kámen se láme jako by byl z papíru.
„Ben už má poměrně velký nános zubního kamene, bohužel, u malých a středních plemen to bývá velmi časté. Ale tento zákrok není nijak agresivní co se týče dutiny ústní. Ale protože se dělá v celkové anestezii, je to zásah do celého organizmu zvířete,“ zhodnotila stav zubů Süsenbeková. Tlakem kamene mu v dásních pevněji drží snad už jen stoličky. Přesto to prý ve věku šesti let není nic neobvyklého. Malým plemenům se začínají viklat dřív a není výjimkou, že již kolem třetího roku věku. Je však patrné, že Ben si doma zuby pravidelně nečistí.
„Málokterý majitel ví, že má psovi čistit zuby,“ dodává veterinářka s tím, že včasnou prevencí lze nejen předejít předčasné ztrátě zubů, ale také nepříjemnému zápachu z tlamy.
V ordinacích je například k dostání čistici zubní gel, který ulpívá na povrchu zubu a dásní a umožňuje tím působení aktivních složek. Ty rozruší již existující povlak a zabrání množení bakterií, kterého ho vytváří. Použít je možné také kolagenní žvýkací pásky. Vlivem enzymů a intenzivního žvýkání rovněž odstraní plak, jenž je strůjcem zubního kamene a zánětu dásní. Ty má ale Beník naštěstí v pořádku. Jinak by musel ještě dostat antibiotika. Psi ale jinak mají výhodu, že zuby se jim nekazí. Mají je totiž chráněné velmi tvrdou sklovinou. Veterináři tak mnohem častěji spravují ulomený zub. Běžně oprava vypadá tak, že se dutina zubu vyplní, a tím uzavře, čímž se chrání. Ale pozor. Fajnovější páníček si může přát i implantát. Jako by šel k zubaři sám.
Přesto i v této ordinaci vrtačku používají. Jednak pomůže při trhání silných zubů s velkými kořeny, jednak se na ni připevňuje leštící hlavice. Ta se používá v závěru popisovaného výkonu. Sebelepší lidské oko není schopno rozpoznat mikroskopické narušení skloviny, které za sebou nechá ultrazvuk. Je proto nutné zub vyhladit, aby oděrky nelákaly bakterie.
A to už je čas, kdy se Ben pomalu vrací ze sladkého snění. Ještě mu doktorka Barbora umyje „obličej“, aby neměl vousy od krve a páníček se nelekl. Poklepem ke koutku oka zkouší reakce. Ben nás už sice vnímá, ale je evidentní, že si chce ještě chvíli pospat. Míří proto do připravené postýlky pěkně pod deku. Jako po operaci lidí i z něj ošetřovatelka mámí probuzení. Ben zvedá hlavu. Udržet nejde, je ještě příliš těžká a jazyk taky zcela neposlouchá. Půl hodiny po zákroku však může s páníčkem domů, kde si působení narkozy jistě dospí.
lehká anestezie a po celý zákrok je v ní i kapačka, aby nenastal problém s vylučováním.
Spícímu zvířeti namažeme oči mastí proti oschnutí rohovky a provedeme intubaci. Ta je důležité k tomu, aby se mu do průdušnice a plic nedostala voda s odstraněným zubním kamenem, a nevznikl tak zápal plic.
Pak již můžeme přistoupit k samotnému čištění zubů ultrazvukem.
Zubní sklovina se během procesu chladí vodou, aby nedošlo k jejímu poškození, neboť ultrazvuk ji zahřívá. V závěru zákroku zuby vyleštíme, aby na sklovině nezůstaly rýhy a nebyly zdrojem zánětu.
Dentální hygienu je třeba provádět alespoň dvakrát třikrát týdně, a to zvláště u malých plemen, jejichž sliny obsahují velké množství bakterií. Ty pak mají za následek tvorbu zubního povlaku, na němž mineralizuje kámen. Jeho vlivem dojde k oddálení dásně a vzniku klasické paradentózy.
U velkých plemen bakterie ve slinách nejsou, proto na zubní kámen ani ve stáří netrpí, nebo alespoň jen velmi minimálně.
K udržování zdravých zubů se používá speciální pasta pro psy, nikoli tedy pasta pro lidi, která obsahuje fluoridy. Pasta pro psy obsahuje většinou deset druhů enzymů, které likvidují bakterie. Vhodné je použít i dětský zubní kartáček a čistit zuby směrem od dásně ke konci zubu.
Odstraňování zubního kamene nedoporučuji častěji než jednou za dva roky. Je to s ohledem na celkovou anestezii a jejímu vlivu na organizmus.
Adriana Szemánová