Soběslavskou Jitonu dostala krize na lopatky, jiné firmy stále propouštějí, ale jsou i podniky, které se začínají z celosvětové nemoci zotavovat a rozjíždějí výrobu. Firma Greiner už nabrala dvakrát více zaměstnanců, než jich propustila v době, kdy na tom byla nejhůř.

„Můžeme říci, že nám se blýská na lepší časy. Máme mnoho nových projektů, z Rakouska, kde sídlí naše mateřská firma, se sem stěhuje výroba, ze dvou hal jsme rozšířili na čtyři a jsme rádi, že máme pro lidi práci,“ sdělila Deníku personalistka firmy Greiner Alena Wirthová.

Pro firmu, která vyrábí odkládací platíčka do různých typů automobilů, byl nejhorší rok 2009. Tehdy tu propustili přes pětadvacet pracovníků. Více než dvojnásobek je už ale zpátky. „Jen za srpen a září jsme nabrali padesát lidí a ještě není konec,“ dodala Alena Wirthová.

Také malšický výrobce briketovacích lisů může mluvit o přicházejícím oživení. „Krize se nás samozřejmě dotkla, a to snížením toku peněz do stavebnictví, dřevoobráběcího průmyslu i do strojírenství. A když se omezila výroba, omezilo se i množství odpadů, pro který jsou naše lisy určeny. Teď se ale objevují nové příležitosti, daří se nám objevovat nové trhy a nabízet nová řešení pro naše zákazníky,“ zhodnotil uplynulá léta ředitel Briklisu Miroslav Šmejkal. Obratově se sice firma ještě nedostala na hodnoty před krizí, ale současný stav umožňuje fungovat, splácet úvěry a rozvíjet se. Uvažuje se i o nabírání nových zaměstnanců.

Krizi podle svého šéfa Čestmíra Kalaše vůbec nepocítila firma Kalas Sportswear, která vyrábí sportovní oblečení. „Každý rok tržby zvyšujeme, práce je dost, ale ta nepřijde sama, lidé se o ni musejí snažit,“ uvedl. Přesto se tento měsíc ocitlo osm zaměstanců na pracovním úřadě. „To je tím, že je takové mezidobí. Cyklistická sezona končí a lyžařská ještě nezačala. My čekáme během dvou týdnů na velkou zakázku na oblečení na běžky, takže ty lidi nabereme zpátky, ale nemůžu je tady mít, když pro ně nemám práci. Pro kvalifikované šičky je u nás ale práce pořád,“ tvrdí Čestmír Kalaš.

Soběslavský závod nábytkářského gigantu, firmy Jitona, takové štěstí neměl. Loni v květnu propustili 134 lidí a uzavřeli provoz. V Soběslavi zůstala zachována jen výroba strategické suroviny a prodejna. Vedení o tom rozhodlo kvůli výraznému propadu na trhu s nábytkem.

„Samozřejmě některé firmy se s krizí popraly lépe, jiné hůře. Některé to položilo, další nabírají. Kdybych měla shrnout situaci posledního půl roku, tak se dá hovořit o stagnaci, žádný velký boom se nekoná,“ uvedla analytička kontaktního pracoviště Úřadu práce v Táboře Dagmar Kulvaitová.
Že nad situací na pracovním trhu nelze jásat dokazují i čísla Úřadu práce. Při srovnání srpnu letošního, minulého a předminulého roku mluví cifry jasně. Nezaměstnanost stoupá. Zatímco před dvěma lety byla 7,63 procenta, letos už je o více než procento vyšší.

KATEŘINA NIMRICHTROVÁ, PETRA NOVOTNÁ