V Klenovicích v nejbližších týdnech oznámí nejmenší červencový průtok Lužnice od roku 1990. Jistebnický starosta Vladimír Mašek již vyzval občany, aby vodou co nejvíc šetřili. Voda se stává vzácností.

„Historické minimum průtoku v měsíci červenci v Klenovicích je jeden kubický metr za sekundu. Mohu říci, že k dnešnímu dni je průtok Lužnice na tomto místě stejný," potvrdila extrémně nízký stav řeky hydroložka Kateřina Štěrbová.

Na email nám můžete posílat fotografie, jak se sucho projevuje u vás. Vyschnul u vás v obci rybník ? Neteče potokem už žádná voda? Situaci zdokumentujte a i s komentářem pošlete na email: redakce.taborsky@denik.cz 

Vody je podle ní tak málo, že hladinám toků nepomůžou ani bouřky, které by po další vlně veder měly přijít po nadcházejícím víkendu. V Jistebnici, kde nechal starosta Vladimír Mašek vyhlásit, aby lidé s vodou neplýtvali, zatím ale výrazné sucho nepociťují víc než jinde. „Mám svoji studnu a se suchem problém nemám. Zalévám jako obvykle," říká Helena Kothajová a stejně dobře na tom zatím je i Tomáš Zeman. „Studna mi přetéká, ale pole mám suchá jak troud," připustil.

Hydroložka Kateřina Štěrbová předpokládá, že 25 let starý rekord na Lužnici brzy padne. „Zatímco průměrný průtok je přibližně 16 kubíků vody za sekundu, nyní protéká klenovickým měřicím zařízením pouze jeden," říká s tím, že méně jím dosud neteklo. Zároveň zmínila i historicky nejvyšší průtok. „Činil 625 kubíků vody za sekundu a je ze srpna roku 2002," upřesnila Kateřina Štěrbová.

Josef Dohnal, dispečer z Povodí Vltavy, má stav vody denně na očích. „Vody je letos opravdu málo. Průměrný roční průtok Lužnice v Bechyni je 23 kubíků za sekundu. Nyní jde přes jez sotva 2,6 kubíku," uvádí z měření Josef Dohnal.

S nedostatkem vody se potýká i množství vodních elektráren, které musely kvůli udržení toku výrazně snížit výrobu energie.

Nejvyšší hladina bývá od února do března, kdy taje sníh. V letních měsících by měl pomoci vytrvalý déšť, toho se ale v nejbližší době podle všeho nedočkáme. „Předpokládáme, že na konci víkendu spadne tak pět až deset milimetrů. To ale rozhodně nestačí. Aby se příroda a řeky vzpamatovaly z deficitu a znovu naplnily vodou, byl by zapotřebí přibližně týden souvislého intenzivnějšího deště," usoudila hydroložka Kateřina Štěrbová. Nedostatek vody má za následky vysoký úhyn ryb.

Je třeba šetřit

Přesto zatím není důvod, aby města vyhlašovala krizové stavy. V žádném z měst okresu nejsou nařízena zvláštní opatření, ale někteří starostové vyzvali občany k ohleduplnosti. Aby šetřili. Část Dolních Hořic totiž pocítí, když si například více lidí začne napouštět bazén. „Klesne tlak vody a ti, kteří mají postavené domy výš, o ni přijdou," upřesnil starosta Pavel Rothbauer. Stejné upozornění vyhlásil i Vladimír Mašek pro jistebnické občany.

Přestože je Lužnice s délkou toku 208 kilometrů vcelku velkou řekou, s rapidním, byť pozvolným úbytkem vody si neporadí. Vodu, která do ní přiteče, v cestě po proudu nic nezadrží.

„Má nevýhodu, že na jejím začátku nestojí žádné vodní dílo, které by mohlo hladinu regulovat. Vltava je celoročně splavná hlavně díky Lipnu, které může téměř libovolně zavírat a otevírat propust," zmínila Kateřina Štěrbová. Připomněla i přísná pravidla pro upouštění vody z nádrže. „Nikdy nesmí odtékat z Lipna méně než šest kubíků za sekundu. To zaručuje Vltavě stabilitu toku," vysvětlila hydroložka.

Sucho nesužuje jen Jihočeský kraj. Problémy mají i v okolí Brna, Olomouce a Pardubic a předpovědi meteorologů nejsou nijak valné. Pršet ještě dlouho nebude.

Autor: Veronika Gigalová