Když zjistil, že jeho dům ohrožuje voda z blízké strouhy, podepsal v nemocnici revers a odjel zachránit, co šlo. Nyní Pavel Hanč z Jaronic u Dubného uklízí a třídí věci, které ještě půjdou použít.
„Zrovna přebíráme nářadí, koberce už jsme vyházeli. Cirkulárka, pračka, lednička, motorka, všechno bylo pod vodou,“ ukazuje devětapadesátiletý muž na pionýra pokrytého vrstvou bahna. Vody měli 28. června v domě půl metru, tekla i z komína. Vzbudili je hasiči. „Zachraňovali jsme, co se dalo, do pěti hodin jsme tu s holkama kmitali,“ líčí osmačtyřicetiletá Eva Hančová.
Jsou jedni z těch, kteří by měli do pátku 17. července nahlásit krajskému úřadu rozsah škod. Obce musí do tohoto termínu vyčíslit záchranné a likvidační práce, aby měly nárok na podporu.
„Další škody, které způsobily přívalové deště, řešíme následně. Kolega má zatím v tabulce cifru šest milionů korun, ale to není konečná částka,“ uvedla Marta Spálenková, vedoucí oddělení krizového řízení Jihočeského kraje.
Zřejmě nejhůř je na tom v budějovickém okrese Plav. Škody přesáhly podle starosty Jaroslava Hlacha 400 000 korun. Rozvodněná Malše nejvíc poničila sportovní areál s hřištěm. Bylo v něm přes půl metru vody, která s sebou přinesla písek i kusy kmenů.
„Podlaha se kroutí a tamhle už se trhají dveře,“ rozhlíží se Hlach v šatnách sportovců. Hlína a splašky se zase nahrnuly do čistírny odpadních vod, plný naplavenin je i mlýnský náhon, který nechá obec odtěžit. Do prací se však z velké části zapojí místní hasiči a sportovci.
„Nechceme odčerpávat peníze hůře postiženým,“ vysvětluje Hlach s tím, že při bleskové povodni pomohla protipovoďnová opatření, kdy Povodí Vltavy vyčistilo koryto řeky. Do budoucna ještě plánují zábranu proti zpáteční vodě.
Jihočeský kraj má zatím pro obce postižené povodní z různých zdrojů přes deset milionů korun. „Plzeň, Zlín a Radomyšl nám přislíbily, že pošlou 450 000 korun, z rozpočtu ještě můžeme uvolnit řádově miliony,“ řekla krajská mluvčí Kateřina Koželuhová.
Ministerstvo financí poslalo do jižních Čech jako krizovou pomoc osm milionů korun. Kraj má i vlastní rezervu pro podobné případy, která obnáší pět milionů. „Polovinu té částky jsme ale už vyčerpali v dubnu po přívalových deštích na Strakonicku,“ upřesnila mluvčí Koželuhová.
Další obce na Českobudějovicku, které zasáhly bleskové povodně, se o pomoc kraje ucházet nebudou. Platí to například pro Zliv, kde kanály nepobraly prudké deště.
„Na chvíli se to rozlilo, hasiči čerpali vodu ze sklepů. Ale škody byly minimální a nepodstatné, takže je ani nepočítáme,“ popsal starosta Zlivi Jiří Štabrňák.
Ve stejné situaci je Mazelov, kde při povodni dokonce havarovala hasičská cisterna. „Garáže jsme vyklidili, auta jezdí,“ shrnula starostka Štěpánka Chudá.
Řada lidí se už obrátila na pojišťovny. I majitel jaronického domu, v němž bydlí Hančovi, David Puffer. „V novostavbě musí pryč celá podlaha a asi omlátíme i omítku. Přitom zbývalo jen vytřít, umýt okna, osadit dveře a dát tam linku,“ přiblížil Puffer.
Jen Česká pojišťovna zaznamenala zatím na jihu přes dva tisíce případů. Její mluvčí Václav Bálek odhaduje, že z celého Česka jich bude více než 11 tisíc, přičemž Jihočeský kraj je na třetím místě za Moravskoslezským a Olomouckým.
Postižení zemědělci
„Jde o několik stovek milionů, narůstá to hlavně na zemědělství, od živočišné výroby po vylité rybníky,“ doplnil Bálek.
Ještě o den kratší lhůtu na odeslání škod mají obce, kde platil stav nebezpečí. Seznamy škod musí odeslat do tohoto čtvrtka. V budějovickém okrese se to netýká nikoho. „Do 20 dnů pak zpracujeme plán strategického rozvoje území,“ řekla Marta Spálenková.
Kraj vyhlásil sbírku na pomoc lidem postiženým povodní. Peníze je možné posílat na konto s číslem účtu 47 49 47 49/0300. Žádosti a konkrétní nabídky materiální pomoci dál přijímá Zelená linka na čísle 800 100 450.