Cílem bylo havranům prostřednictvím amerických dravců „vzkázat“, že hnízdění v této oblasti pro ně není komfortní. Na konečné vyhodnocení experimentu, tedy zda hnízd ubylo, je ještě brzy, ale první srovnání má město k dispozici.

Jak sdělil Jiří Rozum z odboru životního prostředí (OŽP), v lokalitě je aktuálně 33 (k 11. březnu) aktivních hnízd, přičemž loni jich tu bylo 79. „Přehnaný optimismus není na místě. V kolonii vládne dynamická situace, která se mění každým dnem. Některá hnízda přirozeně zanikají a vznikají nová. Je pravděpodobné, že do konce března další hnízda v kolonii přibudou,“ míní Jiří Rozum.

Zkušení sokolníci z českobudějovického letiště „operovali“ na sídlišti se svými dravými svěřenci tři týdny. Rada města na jejich práci uvolnila celkem 81 tisíc korun. „V závěru plašení už havrani na přítomnost káňat nereagovali. Jejich hnízdní pud byl silnější než strach z dravců,“ uvedl Jiří Rozum.

Podle něho se potvrdilo, že vazba havranů na kolonii na Pražském sídlišti je silná. „Nedošlo sice zatím k novému hnízdění, ale to neznamená, že se počet hnízd nerozšíří. Zhruba do dvou týdnů bude jasné, zda se počet hnízd vrátí na loňskou úroveň.“

Obyvatelé města měli obavy, že se vinou plašení na Pražském sídlišti havrani přesunou do jiných lokalit. Na OŽP se obrátili lidé ze sídliště Nad Lužnicí s informací, že havrani začínají hnízdit v Havanské ulici. „Tři hnízda jsme tam odstranili. Další dvě na okraji kolonie odstraníme i na Pražském sídlišti,“ vyjmenoval Jiří Rozum.

Bude se plašení za rok opakovat? Odpověď není jednoznačná, ale spíše ne.