Do domu se nastěhovalo v průběhu léta sedm romských rodin. Plánští neskrývají obavy ze společného soužití.
„Údajně sem přišly rodiny z Fišlovky. To tady vznikne nové ghetto? V Plané Romové nikdy nebývali, teď je to o strach,“ stěžuje si Marie V. (celé jméno se obává uveřejnit, redakce jej však zná).
Už nyní si občané stěžují, že je v lokalitě více hluku a v okolí domu velký nepořádek. „Moje nemovitost výrazně klesne na ceně. Copak se sem bude chtít někdo nastěhovat, když má tohle za humny,“ ukazuje k domu Marie.
„Největší nepořádek tady dělám já. Když se kácí les, padají třísky. Rekonstrukce domu stále pokračuje, takže ve dvoře je stále staveniště,“ objasnil jeden ze dvou majitelů nemovitosti Pavel Petrášek.
Na upozornění radnice už alespoň uklidil chodník před domem. „Zahradu chci časem zvelebit, ať to tady mají nájemníci hezké,“ pokračuje Petrášek. Přítomnost problémových partají ale popírá. „Mezi lidmi se dokonce říká, že jsem koupil Fišlovku, udělal z ní tábořiště pro vodáky a všechny lidi z ní nastěhoval sem. To je samozřejmě nesmysl. Mám tady nájemníky z Jistebnice, a z Kopečku z obecních domů,“ tvrdí majitel a dodal, že převážně ubytovává Romy, kteří pro něj pracují, a dále jejich známé.
Jaroslava Michálková, která v domě bydlí řadu let, ale o žádných problémech s novými nájemníky netuší. „Je tu klid a pořádek. Rodiny, které tu bydlí, jsou spořádané,“ míní sousedka.
Stížnosti a obavy však už prosákly až na radnici. „Zatím nepřišlo žádné oficiální oznámení, ale mezi lidmi panuje strach. Už se ke mně leccos doneslo,“ naznačil plánský starosta Jiří Šimánek.
Obyvatelé se například bojí, aby nevzalo za své nově zrekonstruované hřiště naproti nádraží. Problémy byly i s parkujícími auty.
„Nájemníci parkovali v křižovatce a znemožňovali průjezd autobusů i ostatních aut. Místo bylo nepřehledné, a tak jsme sem osadili zákazy zastavení,“ sdělil Šimánek.
Před měsícem poslal starosta Pavlu Petráškovi dopis, ve kterém ho upozorňuje, že ze čtrnácti partají mají jen čtyři lidé trvalé bydliště v Plané.
„Buď bude dům vést jako ubytovnu a bude platit poplatek z ubytování, nebo se musí jeho nájemníci k trvalému bydlišti přihlásit,“ zdůraznil Šimánek. Město zatím přichází o peníze za daně a poplatky, které by museli jako ostatní občané platit.
„Nemohu nikomu přikazovat, jaké lidi si do svého domu nastěhuje. Mohu ale ohlídat, aby bylo vše podle zákona,“ upozornil starosta s tím, že lokalitu pohlídají.
„V domě jsme zasahovali zatím dvakrát, ale jednalo se jen o osobní spory. Také jsme řešili problémy s parkováním,“ řekl šéf sezimoústeckých policistů Jan Urban.
Majitel o žádné problémy rozhodně nestojí. „Právě jsem mluvil s panem Petráškem. Požádal mě, abychom ho informovali o rušení veřejného pořádku, za kterým by stáli jeho nájemníci. Je ochoten případné stížnosti okamžitě řešit,“ řekl v pátek Deníku Urban.
Podle slov člena komise pro národnostní menšiny Miloše Tuháčka však přílišná koncentrace problémových skupin znásobuje výskyt sociálně patologických jevů.
„Jako nejúčinnější se zatím osvědčil model rozptýlení těchto lidí mezi majoritní populaci, jako to funguje například v Českém Krumlově. Tady zároveň dali šanci romským podnikatelům a firmám a obstojně to funguje,“ shrnul Tuháček.