V sobotu se po celý den do plánské knihovny a obřadní síně scházeli lidé za jediným účelem: podpořit táborský Domácí hospic Jordán. Uskutečnil se tady Den otevřených srdcí zpestřený několika akcemi. Jejich výtěžek poputuje na provoz hospicu, který pečuje o nevyléčitelně nemocné a pomáhá i jejich rodinám.

„Na začátku všeho byla myšlenka, že uspořádáme výstavu fotografií z činnosti hospice. To ale nevyšlo, tak jsme hledali close Zdeněk Bárta (vpředu zleva), Naďa Kubartová a Hana Jinderlová věnovali olejomalby, které čeká dražba. Její výtěžek poputuje hospicu Jordán. Na snímku jsou zachyceni s ředitelkou Domácího  hospicu Jordán Janou Chalupskou. zoom_in jinou cestu, jak pomoci. Napadlo nás, že uděláme celou charitativní sobotu a spojíme Tříkrálový koncert v kostele s dražbou obrazů a bazarem," nastínila vedoucí plánské knihovny Václava Vyhnalová s tím, že s organizací šlapali do neznáma, protože akci pořádali prvně.

Hospic Jordán• Domácí hospic Jordán, o.p.s. je nezisková organizace poskytující paliativní péči (pozn.red: komplexní péče poskytovaná pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu) na Táborsku.
• Poskytuje služby nevyléčitelně nemocným a jejich rodinám, které pečují o blízké doma.
• Cílem je umožnit nemocným lidem zůstat v kruhu svých blízkých, ulevit od bolesti a dalších tělesných i duševních obtíží.
• V rámci služeb poskytuje hospic Jordán domácí hospicovou péči, hospicovou poradnu, terénní odlehčovací služby, půjčovnu kompenzačních pomůcek, kurzy pro pečující
a doprovázení pozůstalých.
• S domácími hospici neuzavírají v České republice zdravotní pojišťovny smlouvy. Proto jsou hospice z velké části závislé na příjmech z charitativní činnosti

S pomocí místního spolku Klubu plánských dam a skautů vznikl v prostoru knihovny dobročinný bazárek, kde lidé nakoupí oblečení i hračky nebo například potřeby do domácnosti. „Až mi zaskočilo, kolik lidí přišlo a darovalo nejrůznější věci. Ty tady prodáváme. Minimum je padesát korun a zkoušíme smlouvat. Když budou lidé přihazovat, budeme rádi a těšíme se na výsledek," řekla vedoucí knihovny. Peníze pak putují do zapečetěné kasičky, kterou pracovnice otevřou na konci týdne. I v následujících dnech můžete na bazárek zavítat.

Aukce i výstava

Součástí Dne otevřených srdcí byla i vernisáž výstavy v obřadní síni. Umělci Zdeněk Bárta, Naďa Kubartová a Hana Jinderlová věnovali díla na pomoc hospicu, která čeká dražba. Výstava potrvá měsíc a návštěvníci mohou nejen zakoupit olejomalby, ale i se předhánět v přihazování u aukčních obrazů. „Měli jsme tady v tomto termínu domluvenou výstavu. Když jsme se o akci dozvěděli, chtěli jsme také pomoci, a tak každý z nás věnoval dílo do aukce," říká za všechny Hana Jinderlová.

Trojice pochází z Českých Budějovic a malbě se začala věnovat před několika lety. „Loni jsme například věnovali díla pro Arpidu. Pro nás je umění koníček. Lidé v dnešní době obrazy moc nekupují, protože na ně nemají peníze. Ti, co je mají, kupují známe umělce. Když už se nám něco podaří prodat, tak to obvykle pokryje náklady na barvy," směje se Naďa Kubartová.

Po vernisáži lidé besedovali s pracovnicemi hospicu, kde se dozvěděli vše o činnosti zařízení. „Za loňský rok jsme se starali o 28 klientů," sdělila za hospic Jana Chalupská.

Den zakončil Tříkrálový koncert, kde město společně s pěveckým sborem Harmonie věnovalo domácímu hospicu šek na deset tisíc korun.