Ve městě existují místa, kde se lidé necítí být v bezpečí. Téměř devadesát procent obyvatel Plané si přeje, aby byly kritické lokality pod stálým dohledem kamerového systému.
Jana Novotná by nechala sledovat podchod pod kolejemi nebo okolí kontroverzní nonstop herny Blue bar.
„Lidé, kteří chodí podchodem denně do zaměstnání, mi říkali, že se tudy za tmy bojí chodit. Nepříjemné to musí být hlavně pro děti. Ten podchod láká k vandalismu všeho druhu,“ uvedla Novotná s tím, že pod dohledem by mohla být třeba i autobusová zastávka nebo vchod do radnice, kde stojí i bankomat.
Plánská radnice o inkriminovaných místech ve svém městě ví a na základě nabídky firmy Exzas z Hrdějovic, která se specializuje na kamerové systémy, začala bezpečnost svých občanů řešit. Nejdříve ale spustila anketu, jež má zjistit mínění obyvatel.


Hlasování
Z padesáti dvou hlasujících obyvatel Plané se včera pro zřízení monitorovacího zařízení ve městě vyjádřilo celých 45. Zásadně s jeho instalací nesouhlasily pouze tři hlasy.
Anketa stále probíhá na oficiálním internetovém webu Plané a podle starosty Jiřího Šimánka se občané mohou ještě dva nebo tři týdny k tématu vyjadřovat.
„O problematických místech víme. Mezi ně patří i podchod pod železniční tratí, kde se maminky s dětmi bojí chodit po setmění. Mezi další vytipovaná místa bych zařadil víceúčelové hřiště, budoucí park u trati, hlavní silnici nebo vchod na poštu s bankomatem,“ reagoval Šimánek na otázku, kde by mohly kamery v budoucnu být.

Jelikož má Planá nad Lužnicí pouze něco přes tři tisíce obyvatel, nedosáhne na dotace pro větší města, jako je Sezimovo Ústí nebo Tábor. Proto musí zvolit levnější cestu, kterou nabízí firma Exzas.
„Exzas zavádí kamerové systémy do menších měst. Jejich systém je jiný než ten klasický. V podstatě půjde o internetový přenos, kam se po zadání hesla přihlásí správce, který tak může sledovat dění online. Nebude potřeba žádné monitorovací centrum, vše poběží na internetu. Ze záznamového zařízení, které je vždy napojeno na čtyři kamery, pak můžeme data stahovat a hodnotit,“ vysvětlil Šimánek a podotkl, že systém by Plané mohl pomoci.
Kamery by pak staticky zabíraly pouze jedno místo, nebyly by pohyblivé. Správce systému by ale mohl kamery instalovat podle potřeby na různá místa ve městě. Čtyři kamery s jedním záznamovým zařízením by pak vyšly na 300 až 350 tisíc korun.
„Budeme žádat o menší dotace, a i když je nedostaneme, do kamerového systému půjdeme i za vlastní peníze,“ zdůraznil Šimánek.
Definitivní rozhodnutí, zda kamery v Plané budou či nikoliv, padne po 10. prosinci, kdy bude vedení města schvalovat rozpočet na další rok.
Zda Planá propojí svůj systém kamer s sezimoústeckým systémem, rozhodnou společná jednání obou měst.