Podle organizátora akce Lukáše Vincoura z organizace Zvířata nejíme chtějí účastníci upozornit na nevhodné jednání se zvířaty, která jdou na porážku. „Fotíme transporty, točíme videa a všechno veřejně sdílíme, pomocí petice usilujeme o to, aby na jatkách byly umístěny on-line kamery,“ sdělil hlavní účel.

Denisa Wanieová ze Sezimova Ústí nevěří tvrzení společnosti, že s prasaty zachází humánně. „Neslyšela jsem horší zvuk než tady to kvičení. Několik lidí nám nezávisle potvrdilo, že si na na nich vylívají zlost,“ řekla.

Tiskový mluvčí společnosti Agrofert Karel Hanzelka se důrazně ohradil proti výroku, že vraždí zvířata.

Maso Planá má zpracovaný vlastní plán péče o zvířata a jsou stanoveni zaměstnanci odpovědní za celkovou pohodu a kontrolu zvířat v jatečním provozu a stájích.

NÁROD MASOŽROUTŮ

„Nebráníme nikomu ve vyjadřování názoru. Člověk je všežravec a je každého věc, zda maso jí, nebo se rozhodne maso nejíst,“ vysvětlil Karel Hanzelka s tím, že podle Českého statistického úřadu průměrný Čech zkonzumuje přes čtyřicet kilogramů vepřového masa ročně. „Někdo maso musí průmyslově vyrobit nebo dovézt. Jsme jedna z mála firem, která provozuje v České republice i vlastní vepřové chovy a má vlastní porážky. Závod v Plané patří ke špičkovým moderním provozům, kde jsou zvířata porážena humánním způsobem,“ doplnil.

Nahlášený „pokojný“ akt provoz podniku nijak nenarušil. „Nicméně nedomníváme se, že by se účastníkům podařilo přeměnit český národ na vegany,“ namítl.

Počty poražených zvířat považuje za interní informaci. Podle organizátorů jsou však místní jatka největší u nás vůbec. „Podle našich zjištění tu denně usmrtí až dva tisíce kusů,“ vyzdvihla sumu Denisa Wanieová.

Pietní akty pořádají napříč republikou po vzoru celosvětové organizace The Save Movement, ten plánský byl letos první v pořadí. „Cílem je podat očité svědectví a projevit zvířatům lásku a soucit. Snažíme se reálně zachytit příběhy a pomáháme šířit povědomí o pravdě, kterou nám živočišná výroba skrývá,“ zdůraznila vizi protestní akce Krista Cruz.

Před masokombinátem se během tří dnů vystřídala asi padesátka sympatizantů s touto myšlenkou. „Letos jsme tu již počtvrté, ochranka si na nás už zvykla, dokonce byli velice vstřícní a vše proběhlo v klidu,“ upřesnil Lukáš Vincour s tím, že napočítali téměř třicet plných transportů.

Akci společnými silami připravují asi měsíc dopředu a vyvrací fámu, že jsou za to placení. „Práci nám zkomplikovali zaměstnanci, kteří zatarasili výhled kamionem, při vyhánění zvířat. Chceme lidem poskytnout záběry živých hospodářských zvířat, které potom konzumují a reálný obraz zacházení s nimi. Zapomíná se totiž, že jsou to živé bytosti jako my,“ upozornil závěrem Lukáš Vincour.