První obyvatelé se v nivě řeky Lužnice usadili již v 13. století, historie Plané se tak píše už více než 730 let. Největším rybníkem je Hejtman, který každoročně vydává své bohatství. Jako perla se uprostřed něj vyjímá ostrov sv. Markéty, přírodní památka, kde žijí vzácní ptáci v symbióze s rozmanitou flórou.

PARK A DŘEVĚNÉ SOCHY

Cestou ze Strkovského zámku si přijdou na své milovníci přírodních krás. Na Hraběcí pěšince objeví ornitologickou naučnou stezku, lipová alej propojuje členitý park, který mimo památných stromů zdobí také dřevěné sochy. Na výlety do okolí vybízí cyklisty pamětihodnosti jako zřícenina hradu Choustník, Kozí hrádek, zámek Brandlín či Benešova vila.

Kostel sv. Václava v Plané nad Lužnicí.
Historický zvon v Plané bude mít pomocníka. Ten ho připraví o jméno

V centru Plané nad Lužnicí turista může vždy navštívit nějakou tématickou výstavu včetně stálé expozice v muzeu. Galerie Fara, kde vystavují umělci nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Polska, Francie a dalších zemí, oslavila v loňské roce 10. výročí svého trvání. I na radnici, v Sokolovně či v knihovně se konají besedy, přednášky, divadla a koncerty.

PLÁNSKÝ PATRON

Nad plánským lidem bdí jako patron sv. Václav, který má na náměstí vlastní svatostánek. Svého ochránce si zde váží a každoročně ho oslavují. Během letošních Svatováclavských slavností obdrží i nový zvon. Do kostýmovaného průvodu městem vyrážejí všechny generace, místní sportovní spolky, skauti, folklorní soubory i dobrovolní hasiči. Třídenními oslavami žije celé město a přijede na ně i spousta zvědavců.

Stará budova mlýna v samém centru města by mohla získat nový kabát a stát se tak v budoucnu dominantou Plané nad Lužnicí. Město ji chce koupit za 10 milionů.
S mlýnem z 18. století mají zajímavé plány

Plánské nábřeží po úspěšné revitalizaci vybízí k procházkám, k oddechu nabízí lavičky, plovoucí mola i další odpočívadla. První den v roce také ožívá kouzelnou show v podobě novoročního ohňostroje. Na plánském nábřeží začíná první certifikovaná turistická trasa v České republice. Slavnostního otevření se dočká již 18. dubna.

Galerie Fara v Plané nad Lužnicí za dekádu hostila již 46 výstav, na kterých se spolupodílelo 64 vystavujících výtvarníků z Čech i zahraničí.
Galerie Fara oslavila deset let existence

Mezi další zákoutí stojící za vidění patří Husův památník, Petříkova vila či historický mlýn s elektrárnou. Břehy Lužnice jsou vyhlášenou chatovou oblastí. Do časů našich babiček se vrátíte v místní části Lhota Samoty. Přírodní park Turovecký les je naopak rájem houbařů a nejrozsáhlejší lesní porost na Táborsku.

ZNÁMÁ JMÉNA

Planá nad Lužnicí inspirovala mnoho umělců, vznikaly zde básně, písně i knihy. Franz Kafka tu v létě 1922 dokončil své nejpozoruhodnější dílo Zámek, které se opírá o konkrétní reálie z místního prostředí. Na ryby sem jezdil Václav Čtvrtek, tvůrce večerníčků. Možná i díky romantické atmosféře napsal povídání O víle Amálce.

Česká republika se stala desátou zemí, která získala certifikát Leading Quality Trails Best of Europe.
Pěší Stezka údolím Lužnice se zařadila mezi nejlepší v Evropě

V restauraci U Machoňů na Strkově sedávali u korbelu s pivem herci jako Karel Heřmánek, Rudolf Hrušínský a Josef Kemr. Scénárista a režisér Karel Lamač vlastnil v osadě Na Černé chatu, které se dodnes říká Lamačka. Vzpomínkou na pobyt prvního československého prezidenta Tomáše Gariqua Masaryka je jeho busta u Portíkovy vily.

STATUT MĚSTA

Významným dnem pro Plánské je 19. květen, kdy roku 2000 obec získala statut města. Za posledních dvacet let se počet obyvatel města navýšil ze tří na více než čtyři tisíce.

Po roce se v sobotu 28. září na Strkov vydal svatováclavský průvod.
Svatý Václav slíbil opatrování Plané

Letos Plánští pořádají poslední červnovou sobotu setkání měst a obcí se jménem Planá, chtějí to pojmout i jako oslavu 20. výročí města.