Podle starosty Jiřího Šimánka se momentálně čeká na vyřízení žádosti u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. „Osobně doufám, že do konce ledna budeme znát výsledek,“ sdělil. Stavět chtějí vzápětí, připraveny mají dvě varianty – s dotací i bez ní.

PRO DĚTI I SPOLKY

Standardní ledová plocha o rozměrech 56 krát 26 metrů by měla vyrůst do letošní zimní sezony. „Sloužit může také klasických hokejovým utkáním. Především ji využijí děti ze školy a školky, ale i tělovýchovná jednota. Odpoledne bude přístupná široké veřejnosti,“ vysvětlil.

Kluziště chtějí provozovat nejméně tři měsíce v roce. Zástupci města se nechali inspirovat fungujícími zařízeními v jihočeské Třeboni a Hluboké nad Vltavou.

Jak uvedl předseda Tělovýchovné jednoty Sokol Vladislav Vorel, místní hokejový oddíl trénuje po večerech na zimním stadionu v Táboře. „Kluziště bude vytížené nejen od veřejnosti. Naši hokejisté trénují dvakrát v týdnu a jednou hrají zápas,“ konstatoval.

Ředitel plánské základní školy Pavel Grenar vidí výstavbu jako velký přínos do praktické výuky. „Máme plavání a další aktivity, letos se proto neúčastníme projektu Děti do bruslí,“ zmínil.

Žáci dle jeho názoru nemají mnoho možností, kde se této dovednosti naučit. „Ve škole máme hned dva vhodné adepty na výuku, učitel tělesné výchovy Jakub Drda trénuje a hraje aktivně hokej, učitelka Eva Nowická se věnuje krasobruslení,“ uvedl vytipované mentory.

RYBNÍK NEZAMRZÁ

Řeka Lužnice nezamrzá a na Farském rybníce se podle učitele Jakuba Drdy bruslí minimálně. „Jsou mírné zimy a led tak nedosahuje bezpečné tloušťky. Letos jsme tam s dětmi vůbec nebyli,“ naznačil podmínky.

Blízkou ledovou plochu s nadšením uvítá. „Vzhledem k tomu, že bruslit můžeme jen v Táboře a Soběslavi, bude to příjemné zpestření pro děti i nás učitele,“ zhodnotil.

Největším oříškem investice je spotřeba energie prostřednictvím chladících agregátů. „Už jsme to projednali s E.onem a ten připraví vhodné připojení,“ řekl Jiří Šimánek.

Podle předsedy TJ Sokol Josefa Drtiny společně s městem usilují o veřejné kluziště už třetím rokem. „Z důvodu čekání na zhotovení elektrické přípojky jsme měli možnost podat několik žádostí o investiční dotaci, zatím neúspěšně. Pokud dotaci nezískáme, bude se výstavba realizovat v úspornější variantě,“ prozradil plán.

PŘIBUDE I HŘIŠTĚ

Kluziště by mělo vyrůst vedle tenisové haly. „Ne podélně, ale souběžně s ní. Na zbylý prostor vedle připravujeme projekt na další fotbalovou plochu,“ uvedl starosta.

Ta bude mít umělý povrch a rozměry nejmenšího fotbalového hřiště 90 na 45 metrů. „Každé sportoviště je pro Planou přínosem. Zaniklou parkovací plochu nahradí nové parkoviště před sokolovnou, které už je ve výstavbě,“ doplnil Vladislav Vorel.

V letošním roce se dočká modernizace i areál Sportovního centra za řekou, který Plánským slouží už dekádu.