„Také si mi to nelíbí, takové obludy tady postavili," přidává se i zdravotní sestra Jana Ratajová z Tábora, která šla včera zrovna kolem Integra.

Tady si stojky umístily čtyři subjekty a další plakáty jsou na stávajícím rondelu. Ačkoli v zastupitelstvu stojí proti sobě a společné názory hledají jen s obtížemi, tady se na sebe z plakátů usmívají.

„To máte pravdu… a taky je to to jediné, co je na tom vtipného. Jinak hyzdí náměstí. Naštěstí po volbách všechno zmizí, tak to můžeme vydržet. Stejně si myslím, že málokdo si plakáty čte," zamýšlí se nad smyslem plakátové kampaně Jan Kříž ze Soběslavi.

Přitom podle odborníka na reklamní sdělení Jiřího Mikeše z Katedry obchodního podnikání a komerčních komunikací VŠE, už jsou plakáty přežité. „Už přestávají mít smysl, protože všichni na nich slibují, co zařídí a pak na to pochopitelně zapomenou. Spíš by měli jít přímo za voliči, pozvat nějaké herce nebo zpěváky, udělat show a ukázat jim, že jsou kulturními lidmi. Vylepování plakátů už nikoho nepřesvědčí," zhodnotil pro Táborský deník s tím, že ale oblepená je stále i celá Praha.

Chodník kolem Integra je ale v Táboře velmi lukrativním místem a pro politické strany navíc zcela zdarma.

I když to může obchodníky pěkně čílit, protože jim radní už v červnu roku 2010 nařídili, že do roka musí jejich reklamní poutače z ulic zmizet. Jsou nevkusné a lidem na chodnících překážejí. Jednou ze zakázaných zón je i Křižíkovo náměstí.

Doba předvolební je však dobou výjimek. Navíc nejde o rozmar radnic, ale myslí na ně zákon o volbách nejen do obecních zastupitelstev.
Starosta Jiří Fišer ho využil a vydal seznam, kde se áčka s plakáty mohou až do konce voleb objevit. Na odboru dopravy jsme získali přípis, který k tomu starosta vydal. „Funguje to tak každé volby, ne pouze nyní při komunálních, přičemž za umístění politické strany nemusí nic platit," upřesnil Milan Mrázek z dopravního úřadu a silničního správního úřadu.

Soběslavský starosta Jindřich Bláha například tohoto svého práva vůbec nevyužívá. „Zvláštní místa k dispozici nedáváme, pouze plakátovací plochy, které jsou v majetku města a za ně platí dle sazebníku. Nikdy jsme této možnosti nevyužívali, proto ani letos. Ale nyní jsme stranám poskytli prostor na článek v našem zpravodaji Hláska. Tuto prezentaci měli taky zadarmo, " upřesnil starosta. Stojny z jinak zakázaných zón musejí volební subjekty odstranit okamžitě po skončení komunálních voleb.