Marné pokusy

Na vesnicích patří vylepovací plochy většinou do majetku obce. Vznikaly především z důvodu, aby různé letáky a plakáty oznamující tancovačky a diskotéky nehyzdily a neničily majetek jiných: čekárny na zastávkách autobusů, sloupy veřejného osvětlení nebo i vrata rodinných domů.
Přesto i tyto obce stále vedou dlouhý a často marný boj s černými výlepy. „Plakátovací plochy máme, a je jich dost, přesto jsou plakáty všude jinde. A to nejen na obecním, ale i na soukromém majetku,“ potvrdil starosta Opařan Petr Diart.
Podle něj už občané rezignovali na to, aby každý černý výlep hlásili na obci. „My s tím stejně nemůžeme nic dělat. Potřebovali bychom obecního policistu, na toho ale nejsou peníze,“ dodal Diart. Obec na své náklady plakáty strhává a dvakrát ročně plochy vyčistí. Starosta nevidí jinou možnost.
Stejný problém mají i v Borotíně. Vývěsní vitríny lepiče nezajímají. Jak uvedl starosta Antonín Brož, ani oni s tímto problémem neumějí bojovat jinak, než že čas od času plakáty strhají.

Lepší situace

Dříve se s plakáty na sloupech a autobusových zastávách setkávali i v Nemyšli. Nyní jsou podle slov starostky Jany Borkovcové všechny na svém místě. V Nadějkově dochází pouze k tomu, že někdo přelepí aktuální plakát. „Naštěstí se tak děje pouze na vývěsní tabuli. Plakáty jsou u nás tam, kde mají být,“ sdělil Deníku starosta Zdeněk Černý.
I v jiných obcích plakátovací plochy stačí. „Máme určenou obecní plochu, kam se plakáty dávají a jinde je nenalézáme,“ sdělil nám starosta Choustníka Jindřich Komárek. V této problematice se shoduje s dražickým starostou Stanislavem Flígrem: „U každé zastávky máme vylepovací plochy, takže problémy s tím, že by byly plakáty, kde být nemají, nemáme.“
Postižené obce neví, jak mají tuto věc uhlídat a jak se proti ní bránit. Mnozí už na plakáty hyzdící vesnice rezignovali.