Po mnoha peripetiích se Chýnovští konečně dočkají. Ministerstvo kultury rozhodlo: ruina pivovaru nebude zařazena mezi kulturní památky a může jít k zemi. Místo ní plánují Chýnovští postavit novou tělocvičnu.

Pivovar byl postaven v 16. století. Po roce 1948 sloužil zemědělcům jako sklad hnojiv a poté desítky let chátral. Město jej koupilo, aby na jeho místě postavilo sportovní halu. Demolice se zdržela návrhem místního chalupáře na zařazení ruiny mezi kulturní památky.

Jak uvedl chýnovský starosta Pavel Eybert, rozhodnutí od ministerstva už mají v ruce. Uběhla také patnáctidenní lhůta, po kterou bylo možné se proti rozhodnutí odvolat.

„My jsme se samozřejmě neodvolávali, protože naší žádosti bylo vyhověno,“ sdělil starosta. Proti rozhodnutí ministerstva se nakonec nepostavil ani navrhovatel David Javorský.

Nyní už Chýnovští mají vybranou i firmu, která demolici provede. Strhnutí ruiny vyjde město na zhruba tři miliony. Na postavení nové haly pak mají Chýnovští vyčleněno kolem padesáti milionů.

Rozhodnutí ministerstva vítá i ředitelka místní základky Marie Hánová.

Bývalý pivovar na náměstí v Chýnově.
Ne všichni památkáři by pivovar chránili

„Škola novou tělocvičnu už urgentně potřebuje a děti se na ni vysloveně těší,“ potvrdila ředitelka.

A kdy půjde chátrající pivovar k zemí? „Plánujeme to na srpen, až odletí čápi, kteří se na komíně mezitím usídlili,“ upřesnil termín demolice starosta.