Neuvěřitelná. Silná. Obdivuhodná. Nejstatečnější. Tak mluvili lidé na sobotním dobročinném koncertu v Sudoměřicích u Tábora o Ivaně Rypáčkové. Na vystoupení skupiny Pittband jich přišlo sto deset, aby podpořili její tříletou těžce tělesně postiženou dceru Aniku. Vybraná částka 11 150 poputuje na novou speciální polohovací sedačku.

„Iva je moje kolegyně z práce, takže je jasné, že jsem ji musela přijet podpořit, je to úžasná akce. Ivču v tomhle samotnou nenecháme, hrozně ji obdivujeme, ani nemám slov, jak to zvládá, tohle je to nejmenší, co pro ni můžeme udělat,“ řekla Alena Pflegerová z Tábora.
Na koncert přišla nejen rodina, příbuzní, známí, kamarádi, ale i cizí lidé. „Neznám asi polovinu sálu, což je potěšující, že přišli pro nás neznámí lidé, jen aby podpořili naši dceru. Je mi jedno, kolik peněz se vybere, je úžasné už jen to, kolik lidí přijde a chce dát nějakou tu korunku,“ uvedla v začátku večera Ivana Rypáčková.

Malá Anika zůstala doma v Radimovicích u Tábora, kam ale všichni jedou, prý věděla. „Řekla jsem jí to, tak si trochu povzdechla, ale myslím si, že nám ráda dala svolení,“ smála se maminka.

Akční kamarádka
Celou akci má na svědomí bývalá kolegyně z práce a kamarádka rodiny Lucie Müllerová. „Dala jsem na sociální síť odkaz na Ivči webové stránky, které Anice vytvořila, a všimla si jich moje bývalá spolužačka Pavla Kafková, která zpívá v kapele Pittband. Ptala se, jestli tu rodinu znám osobně, že pořádají každý rok benefiční koncert, takže by ho letos udělali právě pro Aniku, kdyby byl zájem,“ vypráví Lucie Müllerová, jak celá akce vznikla.

Rypáčkovi samozřejmě souhlasili, podle nich je forma dobročinných koncertů ideální. „Každý přijde a vidí tam tu rodinu, pro kterou se peníze vybírají, může přijít a zeptat se na všechno, co ho zajímá,“ chválí si maminka Ivana, pro kterou to bylo už druhé takové vystoupení. Na jaře se s Anikou zúčastnila benefičního koncertu Velikonoce s Jesusem, na kterém se vybralo 36 tisíc korun.

„Mně to přijde v dnešní době úplně fantastická věc, že ty lidi nejsou sobečtí a že jdou a ty peníze na dobrou věc dají,“ řekla zpěvačka skupiny Pavla Kafková, která byla podle svých slov hodně nervózní, na výkonu to ale znát rozhodně nebylo. „Hodně mi na tom záleží, aby se to povedlo, mám opravdu trému,“ řekla v půlce večera. Strach z ní určitě spadl, když na pódiu s celou kapelou předávala manželům Rypáčkovým naditou obálku.

Léčba v Egyptě
Rodina se před pár týdny vrátila z léčby v Egyptě a Anika podle maminky dělá neuvěřitelné pokroky. „Paní doktorka tam dokázala zázrak, protože ji stáhla o čtyři centimetry kyčel jen injekcí a tady v republice jí chtěli lámat pánev,“ vypráví Ivana Rypáčková. Už dnes si střádají, aby mohli příště do Egypta zase vyrazit. Každý rok tam by byl pro děvčátko obrovský přínos. „Tady Aniku zaškatulkovali jako totálního ležáka, se kterým nic nejde. Bylo nám přímo řečeno, ať si uděláme zdravé dítě a na ni se vyprdneme. Ale paní doktorka v Egyptě nám letos řekla, že jí na vozík dostane, že bude sedící a na to jsme se vlastně upnuli,“ prozradila dobrou zprávu Ivana Rypáčková.

Prostředky z takových akcí rodině hodně pomáhají, ať už na samotnou léčbu nebo na léky a speciální výživu, která ji měsíčně vyjde až na sedm tisíc korun.

Inspirace
Ivana Rypáčková určitě není maminka, která by situaci obrečela a smířila se s ní.
„Tak to ani náhodou! Nemyslím si tedy, že bych byla nějak extra statečná, člověk prostě musí, ale sedět se založenýma rukama bych nemohla,“ vypráví. Když je jí někdy úzko, má obrovskou podporu ve své mamince. „To je vichřice, neuvěřitelný nabíječ baterek,“ směje se.

Uspořádání tohoto koncertu a přístup skupiny Pittband přivedl Ivanu Rypáčkovou na nápad k další aktivitě. „Jak se vlastně pohybuji v tomto světě, tak těch lidí znám mraky a vím, že hodně z nich by takovou pomoc potřebovalo, ale nevědí, jak na to. Takže bych vždycky někoho oslovila kvůli takové benefiční akci.“

Je to ale prý ještě otázka budoucnosti. „Teď ještě musím s malou hodně cvičit, ale až se dostaneme trochu dál, tak bych se určitě chtěla tímto směrem vrhnout,“ uzavírá Ivana Rypáčková.

Anika Rypáčková se narodila 25. března 2008 jako zdravé miminko. Když ji ale v porodnici lékařka změřila ušní emise, neměla žádnou odezvu. V šesti týdnech se lékařům nelíbil její vývoj, holčička držela hlavičku stále k jedné straně a nenaznačovala napřimování. Verdikt zněl, že má v horní části tělíčka hypotonii a v nožičkách hypertonii. Její mozek je po adnátní CMV infekci s četnými kalcifikacemi, má postižení všech končetin, centrální poruchu zraku, epilepsii, mikrocefalii a těžkou dětskou mozkovou obrnu. Rodiče zkouší různé způsoby léčby a jednou z nich je i alternativní medicína v Egyptě. Z toho se rodina před několika týdny vrátila s dobrou zprávou, kterou jim sdělila tamní lékařka a sice, že holčičku dostane na vozík. Už nyní rodiče střádají finanční prostředky na další zahraniční pobyt.