Sochaři Marian Maršálek a Josef Faltus, kteří se letos soch ujali, ztvárnili příběh voroplavby počínající kácením stromů v zimě a vázáním vorů po samotnou plavbu, zastávku v plavecké hospodě a odevzdání voru s nákladem v cílovém místě. Na pět soch použili umělci celkem 80 tun speciálního štukového písku. Novinkou je jedna velmi široká a pak jedna rekordně vysoká socha. „Většinou jsme se snažili, aby byly sochy vysoké zhruba tři metry, letos jsme udělali jednu ještě o půl metru vyšší. Museli jsme postupovat opatrně, aby to nespadlo a základna nám dílo udržela,“ řekl autor tří soch Marian Maršálek. Téma voroplavby si pochvaloval autor zbylých dvou děl Josef Faltus. „Je to krásné téma, které se k vodě velice hodí,“ poznamenal sochař, který v Písku tvořil už podvanácté.

Otevření výstavy nových pískových soch se uskutečnilo v rámci festivalu Pískoviště, který pořádá Sladovna Písek a pokračuje celý víkend.

Módní přehlídka udržitelné módy v píseckém kulturním domě.
Tipy na víkend: Písecko zve na módu, Pískoviště, Muzejní noc i Ražický Pražec

Čestným hostem vernisáže byla šestaosmdesátiletá Anna Husová, sestra donedávna nejstaršího voraře v Čechách Václava Husy a dcera vrátného Vojtěcha Husy, která zavzpomínala na své předky, kteří s vorařstvím začali už v roce 1860, kdy byl plavcem její pradědeček. Jak doplnila mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová, akce se zúčastnili i zástupci svazu Vltavan Čechy, který sdružuje spolky udržující tradici voroplavby. „Tento svaz je členem Mezinárodní vorařské asociace a spolu s kolegy z Německa, Polska, Rakouska, Lotyšska a Španělska úspěšně nominoval vorařství na zápis do Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO v roce 2022," uvedla.

Návštěvníkům Písku bude od otevření galerie pískových soch až do září nad náplavkou řeky k dispozici také turistický informační stánek, ve kterém budou k dispozici trhací mapy města a okolí a informace o probíhajících akcích a další aktuální nabídce.