„Doslechla jsem se o tom od dcery. Moc tomu ale nevěřím,“ svěřuje se pětašedesátiletá Marie Zadražilová z Tábora. Sama se výběru peněz z bankomatu vyhýbá. „Nikdy nevíte, kdo se vám přilepí na záda. Zvlášť, když se kolem potulují bezdomovci,“ obává se důchodkyně.

Mystifikaci o obráceném číslu zná i mluvčí České obchodní banky Pavla Hávová. V poslední době se k problému vícekrát vyjadřovala.

„Tato informace, která se na internetu objevuje, není pravdivá,“ potvrzuje mluvčí.

Pro všechny majitele karet je lepší řídit se zásadami, které banky doporučují. K jedné z nich patří, aby člověk při výběru peněz nikomu nedovolil odvést jeho pozornost.

„Pokud se na vás někdo mačká nebo vás sleduje, zrušte transakci, vyčkejte na potvrzení o jejím zrušení a přejděte k jinému bankomatu,“ připomíná pravidlo Hávová .

Pokud k přepadení dojde, není moc na výběr. „Už tím, že si člověk peníze vybírá nebo je ukládá do peněženky, není koncentrovaný. Na vyhodnocení situace nezbývá čas. Volil bych výkřik nebo volání o pomoc. Ale pozor. Útok je vždycky rychlejší než obrana. Proto není rozumné se bránit. Je lepší rezignovat, vydat peníze a utéct,“ radí bývalý policejní psycholog Václav Lukeš z Českých Budějovic, který má nyní soukromou praxi.

Také varuje, že pachatel může mít poblíž komplice. Podle psychologa je také lepší chodit do bankomatu přímo v pobočce banky nebo vybírat blízko ní. Na takových místech bývají většinou kamery.

Také příležitost dělá zloděje. Konkrétně u ČSOB k ní má šedesát vteřin. Může se stát, že si vybírající zapomene vzít peníze nebo kartu. Bankomat kartu i hotovost sice stáhne, ale právě až po minutě.

„Transakce je normálně zaúčtována a klient ji musí reklamovat. Dodatečně jsme schopni přesně určit, co se při transakci odehrálo, a tím eliminovat i možné pokusy o podvod,“ uzavírá Hávová.

Martin Donát