Ve farské zahradě v Plané nad Lužnicí se Férová snídaně servírovala už podruhé a letos se při ní sešlo 16 lidí. Na dekách si pochutnávali na dobrotách z domácích zdrojů a pili k tomu fairtradovou kávu nebo bylinkový čaj. Nechyběly ani sýry, pečivo či med od místních farmářů. Lidé tak dali najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje.

Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade a zájem o ni stále roste. Zatímco první ročník v roce 2011 se uskutečnil na 41 místech, nyní už snídalo více než 170 destinací.

Pochvalovala si to i Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci zastřešuje. „Je neuvěřitelné, že je tolik lidí schopno ve svém městě uspořádat Férovou snídani, a postavit se tak za práva lidí, se kterými se v životě ani neviděli,“ uvedla.

CO JE FAIR TRADE?

Fair trade je obchod založený na partnerství. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy.