Referent odboru životního prostředí městského úřadu Petr Klíma přiblížil, jak se v praxi měří intenzita zabarvení kouře vycházejícího z komína. Po městě chodí s Ringelmannovou stupnicí.

V městských Novinkách jste vyzval občany, kteří doma topí tuhými palivy, aby byli ohleduplní k okolí a neobtěžovali kouřem. Stěžoval si snad někdo?
Zmíněný článek byl napsán na základě podnětu občana. Radnice se však sama na základě vlastních kontrol často setkává s neodpovědnými občany, kteří nadměrně obtěžují široké okolí nesprávným způsobem topení nebo spalováním nepatřičných materiálů. V této souvislosti je třeba s ohledem na účinnost řešení neváhat a takový stav nám ohlásit hned, dokud trvá.


Udělil odbor životního prostředí již v minulosti za tento prohřešek pokutu? V jaké výši?
Zjištěná dvě porušení zákona předalo oddělení životního prostředí k dalšímu sankčnímu postupu komisi pro projednávání přestupků. Výsledek je předmětem utajení podle zákona o přestupcích, takže ho ani neznám.


Jak zjišťujete, že je kouř už nepřípustně tmavý?
Přípustnost tmavosti kouře, jejíž dodržování je povinností provozovatele zdroje znečišťování ovzduší, se kontroluje Ringelmannovou stupnicí tmavosti kouře. Jedná se o stupnici s několika otvory. Pod každým je znázorněno černobílé pole, odpovídající jinému stupni tmavosti. Kouř, vycházející z komína, se porovnává s touto stupnicí a předepsaným způsobem se z ní odečítá v několika opakováních.


A jak pozná občan, že jeho komín kouří dle regulí?
Ringelmannova stupnice má pět odstínů tmavosti. Po dobu roztápění, maximálně však třicet minut, je přípustný stupeň číslo 3. Poté však jen maximální tmavost vyjádřená stupněm 2. Avšak ani po dobu roztápění topeniště nesmí stupeň dosáhnout úrovně 4 a 5, což jsou nejtmavší možné odstíny. Druhý stupeň odpovídá 40 procentům tmavosti, tedy zastoupení ze 40 procent černé barvy. Stupeň 3 pak 60 procentům. Provozovatel zdroje, pokud dodržuje provozní a technologické pokyny pro používání kotle od výrobce, topí určeným palivem a má v pořádku spalinové cesty (revizní zprávu od kominíka), se nemusí obávat, že jeho komín nekouří podle regulí.


Mají lidé zájem o zlepšení životního prostředí?

Mají. Každý má právo na příznivé prostředí, tedy i dýchatelný vzduch. Zájem přichází zejména ze strany občanů, kteří využívají ekologické způsoby a zlobí je sousedé, kteří i když mají podmínky pro připojení na ekologické zdroje, se nepřipojí. Nebo jsou další, kteří jsou sice připojeni, ale z ekonomických důvodů nadále topí pevnými palivy.