Hokejové puky na balkonech či zahradách, rozbitá okna a hluk z blízkého umělého kluziště vedly obyvatele několika domů v Leskovické ulici z Náchodského sídliště k sepsání petice, kterou adresovali radním.


„Já sice nevím o žádné petici, ale venkovní hřiště na hokej pro nás nic příjemného není. Zvlášť, když tam hrají kluci v sobotu či v neděli po ránu, nezřídka už od osmi hodin. Na balkoně mám již tři puky, které sem přilétly právě z kluziště. Pokud by mě někdo z iniciátorů petice oslovil, zcela určitě bych ji podepsal,“ postěžoval si Martin Vrána, jeden z nájemníků domů v Leskovické ulici, které jsou vzdáleny od hokejového kluziště jen asi padesát metrů.

Soudkyně Ivana Kosová, která žije v témže domě, naopak petici podepsala již dávno:
„Koncem srpna se na mě obrátila jedna nájemnice z domu č. 2695 s peticí obsahující stížnost na hluk z umělého kluziště, který byl v letošním roce podstatně intenzivnější, zejména v době letních prázdnin. Petici jsem bez váhání podepsala, neboť i mě rány pukem do mantinelů zejména o víkendech ruší či dokonce obtěžují, a to v podstatě již od dopoledních hodin. Nechceme bránit mladým hokejistům, aby trénovali, nebo všeobecně dětem, aby si na kluzišti hrály. Pouze žádáme, aby nás před stávajícím hlukem město nějakým způsobem ochránilo.“

Rarita z NASA

Umělé kluziště dostal Tábor do vínku od bývalého starosty Františka Dědiče v prosinci 2006. V rámci takzvaného „porcování medvěda“ v poslanecké sněmovně získal pro Tábor dotaci sedm milionů korun.
Za tyto peníze bylo umělé kluziště se speciálním povrchem, který je vyrobený podle projektu vesmírného programu NASA, postaveno. Jenomže během tří let provozu zůstávalo kluziště takřka prázdné.

Nevyhovovalo bruslařům ani mladým hokejistům, kteří si na umělém povrchu ničili brusle. Veřejnost prakticky přestala kluziště využívat.
Jednatel tělovýchovných zařízení města Michal Véle proto nakonec přistoupil na to, že v zimě se na povrch nastříká voda a vytvoří se klasický led. Od jara do podzimu je už jako běžné hřiště přístupné komukoliv, čehož mladí hokejisté využívají k nástřelbě branek právě přes léto. Z toho pramení hluk.

A jak se staví k petici táborská radnice? Místostarostka Zuzana Pečmanová konstatovala: „Rada petici přijala, ale bude se jí zabývat až na dalším jednání. Pak teprve sdělíme stěžovatelům definitivní odpověď.“
Připustila, že situaci kolem hřiště musí město vyřešit. Podle ní připadá v úvahu i protihluková stěna.
„Nechceme hřiště s umělou plochou uzavřít úplně. Na zimu zajistíme opět normální přírodní led, na kterém budou moci bruslaři bez problémů sportovat,“ upřesnila místostarostka.

Šestnáct podpisů nájemníků dvou obytných domů v Leskovické ulici mělo svou váhu. Není sice jisté, že protihluková stěna situaci vyřeší úplně, ale snad alespoň zmírní nepříjemný zvuk odrážejícího se puku od mantinelu. Pokud bude i dostatečně vysoká, nebudou obyvatelé sbírat puky na balkonech či zahradách.

Alena Řezáčová