„Vyřvávají nám tu čtyřiadvacet hodin denně," stěžuje si Táborák Josef Grňák, „Ořech u Svíčky je jimi úplně obsypaný a všiml jsem si i nových hnízd na stromech u popraviště, kde ještě na podzim nebyla," dodává.

Radní na pondělním zasedání přijali návrhy petentů a budou se jimi intenzivně zabývat. „Lidé požadují pravidelný denní úklid znečištěného sídliště a zejména regulaci kolonií ptáků. Chtějí proto docílit jednání s krajským úřadem, kde by podali návrh na změnu zákona o ochraně přírody a krajiny," představil petici tajemník táborského úřadu Lubomír Šrámek.

Nyní radní předali petici odboru životního prostředí, který by měl do 17. srpna přijít s řešením. V tento den ho také radní při dalším zasedání vysloví nahlas, a další osud sídliště tak bude zpečetěn.

Už teď je ale zřejmé, že najít řešení nebude vůbec snadné. „V Chrudimi měli s havrany stejný problém na místním hřbitově a vyřešili to shazováním hnízd. To bychom mohli zkusit, ale bojím se, že by se jen přesunuli jinam," myslí si Josef Grňák. Ani instalace ultrazvukových plašičů se v minulosti neosvědčila. Nabízí se proto i myšlenka plašení havranů pomocí větších dravců, popřípadě úprava korun stromů. Ornitologové ale spíše radí opeřence respektovat.

Kde havrani pobývají

- V Husově parku před autobusovým a vlakovým nádražím
- Na Pražském Sídlišti před základní školou, mezi poštou a Lidlem i na místech mezi zimním stadionem a popravištěm.

Kateřina Šímová