Táborský zastupitel Ladislav Šedivý na toto téma ani nechce mluvit. Pyrotechnika ho 30. prosince v Roudné připravila o jorkšíra. „Z těch ran se vyděsil a utekl. Za dva dny jsem ho našel mrtvého v kolejišti. Když někdo přijde do zastupitelstva s nápadem na omezení petard, rád ho podpořím,“ říká. Pod vlivem své události se ale sám do bitvy teď nepustí.

Iniciativu naopak plánuje místostarostka Michaela Petrová, jinak také majitelka tří psů. Patří ke skupině lidí, které bouchání rachejtlí vytáčí. „Petardy mě štvou už dlouho a hodlám s tím v nejbližší době něco dělat. Nemůžeme říkat, že to nejde,“ avizuje stejně naladěným občanům Tábora, kteří plní facebookové diskuze ostrou kritikou na adresu všech odpalovačů, kteří je svou zálibou obtěžují celý prosinec a dokonce i po Novém roce. „Dovedu pochopit, že se lidi chtějí na silvestra bavit, ale v jinou dobu už mi vadí. Já bych je nemusela nikdy,“ reagovala místostarostka Olga Bastlová, návrh na omezení této zábavy ale nechystá.

Ačkoli už spoustu měst proti petardám vykročilo, také starosta Jiří Fišer je opatrný. Jak říká, není příznivcem účelových vyhlášek. „Vymahatelnost takové vyhlášky by byla nulová, to bychom udělali jen formální gesto a já nerad přijímám formální opatření. Ve službě je vždy osm strážníků, nemají šanci uhlídat, jestli někdo odpálí petardu. Dopadlo by to tak, že by vyhlášku dodržovali jen slušní lidé,“ vysvětluje starosta, na jehož stranu se kloní i velitel městské policie Petr Svoboda.

Stížnosti na hluk z odpalování pyrotechniky přímo na služební telefon v závěru roku nedostali. Zmiňuje, že v některých případech by si s porušením vyhlášky poradili, často by ale byli bezmocní. „Sotva zjistím, odkud přišla rána, když si někdo petardu odpálí ze svého balkonu. Vymahatelnost práva by byla hodně omezená, protože kdo ho poruší, tak nebude čekat, až přijedeme,“ uvedl s přirovnáním k pejskařům, kteří výkaly po psech neuklidí. Pokud je strážník nechytí za ruku, těžko někoho trestat.

Ani zastupitel František Dědič spásu ve vyhlášce, po které někteří obyvatelé již dlouho volají, nevidí. „Každý zákaz má být vždy vymahatelný. Kdo bude za odpálení petardy v hloučku přátel postižen, když ho kamarádi pokryjí? Budou se sousedi navzájem udávat?“ klade otázky, na které nemá odpovědi, a tak alespoň apeluje na zdravý rozum všech odpalovačů. Jeho kolega Ladislav Novotný vidí cestu přes narušování nočního klidu, které může městská policie postihovat. Pokud ovšem bude zrovna na místě činu, jinak je, jak upozorňuje Petr Svoboda, bez šancí. Příznivcem vyhlášky také není.

Odpalováním ohňostrojů se před čtyřmi lety zabýval i Ústavní soud. Cheb pak musel rozšířit omezení odpalování i sám na sebe. Původně si na svoje akce udělil výjimku.

Vadí vám petardy?

Martin Kazda, Mladá Vožice

Nejsem žádný velký fanda petard nebo ohňostrojů, ale je to forma oslavy a ve správných rukou i umění. Pro jistá omezení bych byl, zejména pokud by se týkala míst, kde je možné je odpalovat.

Lenka Kavková, Jankovská Lhota

Petardy a ohňostroje mi nevadí, obzvlášť když se to umí, je to pěkné. Bohužel problém je, že lidi je většinou vybalí, když jsou pod vlivem alkoholu a to může mít následky na zdraví. O úklidu ani nemluvím.

Jana Novotná, Tábor

Petardy mi docela vadí. Kdyby to bylo jenom o silvestru, tak neřeknu. Ale všude kolem to bouchá už nejmíň tak dva týdny před ním a dva týdny potom taky. Byla bych pro zákaz prodeje i používání.

Jiří Dvořák, Tábor

S petardami ani jinou podobnou pyrotechnikou nemám celkem problém. Sám občas na začátku nového roku odpaluju ohňostroje. Na druhou stranu se ale vše má dělat s mírou, což děti a mladí ne vždy umí.