Dlouhých čtyřicet let se budova táborské Základní školy Zborovská nedočkala větší proměny. Letos ale začne rekonstrukce, která přinese nová okna, hřiště i zateplení fasády. Odbor investic na ni zatím vyčlenil pětadvacet milionů a podle informací suma ještě poroste.

Důležité investice do školských zařízení ale připravují i další zřizovatelé. Devět měst regionu do nich letos pošle přes 49,5 milionu korun a další desítky spolkne provoz.

Podle ředitele školy ve Zborovské ulici Petra Vašíčka je u nich rekonstrukce více než potřebná: „Opravy budou ve dvou etapách a jsem za ně moc vděčný. Má jít o částku až padesáti milionů. Do ní jsou zahrnuté i opravy v mateřinkách Petrohradská a Sokolovská. Kromě drobných úprav a částečné výměny střechy se do budovy školy zatím neinvestovalo," upřesňuje ředitel a upozorňuje na současný stav:

„Projekt přišel pět minut po dvanácté. Některá okna ve škole se nedají otevřít, protože kdybychom to udělali, vypadnou. A dva pavilony bývalé šesté základní školy jsou už téměř v havarijním stavu," popsal Petr Vašíček s tím, že práce mají začít o letních prázdninách a budou pokračovat v příštím roce. Zateplí se budova, vymění okna i povrch na hřišti a také se kromě dalšího upraví atrium pro školní družinu.

Táborský odbor školství vloží letos do provozu všech svých škol 38,8 milionu a na investice a opravy má připravených dalších 9,2 milionu. „Čeká nás rekonstrukce plynové kotelny v čekanické škole za 730 tisíc. Zbytek peněz podělíme mezi školy na vybavení kuchyní. Jinak budeme provádět běžnou údržbu," sdělila vedoucí oddělení školství Blanka Pisingerová.

Táborská radnice chce takto postupně opravit školy, které má ve své gesci. Začalo se loni s výměnou oken a fasád 
v Helsinské ulici.

Jak upřesnila ředitelka Základní školy Helsinská Alena Heršálková, už v minulém roce získali 26,4 milionu korun. „Většina práce nás čeká letos. Bude se dokončovat výměna oken, vstup do pavilonu nebo i šatny," shrnula.

Tábor

Táborská radnice má tedy pro rok 2014 na provoz škol necelých 39 milionů a do rekonstrukcí půjde z odboru investic a školství 34,2 milionu (bez ZŠ Helsinská). Podle starosty Jiřího Fišera se již připravuje projektová dokumentace pro stavební povolení, aby mohli žádat o dotace na obnovy škol. „V příštích letech chceme investovat například do školy v Husově ulici nebo Měšicích, " upřesnil.

Planá nad Lužnicí

V Plané nad Lužnicí mají pro školy 1,7 milionu. „Investice do škol budou letos podstatně nižší než v loňském roce, neboť přístavbu mateřinky, zateplení a rekonstrukce střechy není, díky bohu, nutné dělat každý rok," oddychl si starosta Jiří Šimánek. „Na modernizaci vytápění máme vyčleněno půl milionu a s pomocí dotace chceme vybudovat přírodní dětské hřiště na zahradě školky za 1,2 milionu. Pro základní školu další investice nebudou," dodal.

Jistebnice

Jistebničtí připravují rozšíření mateřské školy. Podle starosty města Vladimíra Maška jdou na provoz základní školy a školky dva miliony, o 400 tisíc víc půjde letos na investice. „Nyní opravujeme toalety ve staré budově základní školy a připravujeme projekt na rozšíření mateřinky. Neboli výstavbu jedné nové třídy s potřebným zázemím a dále rekonstrukci prvního patra školky."

Soběslav

Do dvou soběslavských škol poputuje 2,1 milionu. V Základní škole v ulici Edvarda Beneše, do které město investuje pravidelně, firma vymění část oken a zateplí půdu, větší sumu dostane ZŠ Komenského. „Tady bojujeme s vlhkostí a na její odstranění jde jeden a půl milionu," řekl starosta Jindřich Bláha.

Bechyně

Podle Radky Bosákové z bechyňského odboru financí se i letos bude pokračovat s pracemi v mateřince celkem za 1,8 milionu a ve školách za 4,8 milionu. Nejvíce peněz město vloží do Základní školy Školní. „V budově se musí vyměnit okna, to už je nutné. Dosud jsou zde původní z roku 1964, což už je padesát let a mají odslouženo. Špatně těsní a nedají se ani dobře zavírat," popsal stav ředitel bechyňské školy Jan Pekař.

Po oknařích nastoupí malíři, kteří speciálním nátěrem kolem nových oken začistí fasádu. Ředitel zařízení by uvítal, kdyby zřizovatel našel peníze také na opravu parket v tělocvičně.

Mladá Vožice

Mladovožická radnice uvolnila pro letošní rekonstrukce celkem 2,5 milionu. Jak uvedl starosta Jaroslav Větrovský, školu čeká vyměna oken a zateplení stropu v budově B. Tím město dokončí opatření, týkající se energetických úspor.

„Kromě toho budeme během léta realizovat další nutné opravy, půjde například o opravy tarasů mezi školou a vedlejšími budovami, protože jsou nestabilní a bortí se. Dále plánujeme malování v některých objektech," vysvětlil Jaroslav Větrovský. Radnice zatím neví, na jakou částku ji tyto zásahy vyjdou.

Ostatní

V Chýnově pro letošní rok nepočítají s většími investicemi. Podobně jsou na tom i ve Veselí nad Lužnicí. V současné době teprve sestavují plán investic stavebních prací ve školách.

Otázka dne: Do čeho by se mělo ve vaší škole investovat?

close Tereza Soukupová zoom_in Tereza Soukupová
ZŠ Čekanice, 4. třída
Ve škole si rádi hrajeme, takže já bych třeba uvítala, kdyby škola koupila nějaké nové hračky. Líbilo by se mi třeba lego nebo jiné stavebnice, to je tvárné a dá se z něho cokoliv postavit. Jinak se mi škola a naše třída celkově líbí. Máme v ní i moderní vybavení, nové lavice a paní učitelka má na stole i počítač.close Petr Musil zoom_in Petr Musil
ZŠ Čekanice, 2. třída
Já bych školu a třídu nechal tak, jak je. Líbí se mi úplně všechno. Nejvíc asi zahrada, kde máme hřiště i klouzačku a spoustu prostoru pro běhání. Třídu máme taky pěkně vybavenou, nechybí nám tabule a jak říkala Tereza, tak i my máme moderní dřevěné lavice. Líbí se mi, jak ji máme vymalovanou a vyzdobenou.close Adéla Lososová zoom_in Adéla Lososová
ZŠ Čekanice, 2. třída
Napadá mě jen jedna věc, kterou bych chtěla, aby škola pořídila. Na zahradě mi chybí houpačka. Bydlím ve Stoklasné Lhotě a tam ji máme. Myslím si, že by ji využívaly nejen děti ze školy, ale i ze školky. Možná bychom mohli mít ve třídě i televizi, kde by nám paní učitelka pouštěla pohádky nebo jiné naučné pořady.close Tereza benešová zoom_in Tereza Benešová
ZŠ Čekanice, 2. třída
Mně by se líbilo, kdybychom dostali na zahradu lepší klouzačku. Tahle je sice nová a do zatáček, ale myslím si, že je úzká. Klouže se na ní spousta dětí, a tak si myslím, že by se nám lépe klouzalo na širší a delší. Tahle je vhodná tak pro děti ze školky. Jinak si myslím, že máme ve škole i ve třídě všechno, co potřebujeme.close Maxmilián Suda zoom_in Maxmilián Suda
ZŠ Zborovská, 7.B
Naše škola nutně potřebuje vyměnit okna. Ta původní celou budovu hyzdí. Taky by bylo dobré, kdyby se všude vymalovalo, hlavně na chodbách. Ty jsou tmavé a přestože jsou na nich okna, tak tam tolik světla není. Zasloužilo by se taky vyměnit lavice. Ty, co máme, už něco pamatují, mají v sobě díry a jsou počmárané.close Lucie Heřmánková zoom_in Lucie Heřmánková
ZŠ Zborovská, 7.A
Škola by mohla pořídit více interaktivních tabulí do tříd. Máme jen klasické na křídu. Jinde interaktivní tabule mají a co říkají kamarádi, tak jsou s nimi spokojení. My máme ve třídě jen malý počítač. A co se týče exteriéru, tak by si škola asi zasloužila novou fasádu nebo aspoň moderní světlý nátěr.close Martin Zahradník zoom_in Martin Zahradník
ZŠ Zborovská, 7.B
V první řadě bych investoval do výměny lavic. Máme hodně staré a je vidět, že v nich sedělo už hodně lidí před námi. Najdou se na nich různé obrázky a taky díry. Možná bych vyměnil stávají tabule, na které píšeme křídou za ty, na které stačí fixy. Třeba příklady z matematiky jsou z toho lépe čitelné. A přetřel bych posprejované zdi.