Pohřešovaného invalidního důchodce s duševní poruchou nalezli pak v půl šesté večer velitel Sboru dobrovolných hasičů z Buzic Václav Žid a policistka, psovodka Sabina Humpálová se psem Metisem. O jiných úspěších Metise jsme psali už ve včerejším Deníku.
Muž ležel promrzlý ve vysoké trávě v blízkosti řeky Lomnice v místě zvaném U lávky nedaleko obce Buzice.
„Byl prochladlý, okolí vnímal, ale nekomunikoval. Na sobě měl pouze tepláky, mikinu a nízké gumové boty. Nalezeného muže převezla záchranná služba do nemocnice,“ řekla mluvčí policie Jaromíra Nováková.
Korytu postrádala jeho sestra od nedělního poledne, kdy odešel venčit svého psa. Pohřešování oznámila až druhý den po 13. hodině. I přes časovou prodlevu policisté okamžitě zahájili pátrání. Podařilo se zjistit poslední výskyt pohřešovaného a byla vyhlášena pátrací akce. Přesně v 16.20 hodin se do terénu vydalo celkem 45 policistů ze strakonického okresu, čtyři strážníci Městské policie Blatná, 82 místních občanů a hasičů z jednotek Sboru dobrovolných hasičů z Buzic, Myštic a Lomu.
„Všem policisté za jejich obětavost děkují,“ dodala mluvčí Jaromíra Nováková. I přes nepříznivé počasí, pro které nemohl být použit ani vrtulník s termovizí, pátrací akce po invalidním důchodci skončila úspěšně.
A jaké byly pocity hrdinů pátrací akce?
Václav Žid: „Byla to náhoda. Kdybych ho nenašel já, podařilo by se to někomu jinému. Nepovažuju se za hrdinu, ale věřil jsem, že ho najdeme.“
Sabina Humpálová: „Moc jsem doufala, že ho najdeme, ale pochybnosti byly. Když nám řekli, jak málo je oblečený, moc šancí neměl. Ale všechno dobře dopadlo, a to je to hlavní.“
Ředitel PČR Správy Jihočeského kraje Radomír Heřman na návrh okresního ředitele strakonické policie ocenil velitele jednotky SDH Buzice Václava Žida a policistku Sabinou Humpálovou, kteří pohřešovaného nalezli.