I přesto, že v pondělí 12. srpna byla nad městem trvale zamračená obloha a občas pršelo, dorazily do budovy knihovny, kde hvězdárna sídlí, více než čtyři desítky hostů. Nechyběl mezi nimi ani starosta Tábora Štěpán Pavlík s rodinou. Hlavní bod programu – pozorování věhlasného meteorického roje – zůstal sice přítomným zapovězený, ani tak ale nemuseli výšlapu sto dvaceti schodů na vyhlídkovou terasu hvězdárny litovat.

Vedle krásného výhledu na noční Tábor se jim dostalo mnoha informací od popularizátora astronomie působícího na táborské hvězdárně Václava Vondruše. Návštěvníci se dozvěděli řadu zajímavostí o Perseidech i celém vesmíru, a také o činnosti a historii této třetí nejstarší hvězdárny v tuzemsku. Pohodlné zázemí jim navíc poskytlo hudební oddělení městské knihovny.

Na pondělní akci se přes nepřízeň počasí vydala také Václava Zíková z Tábora se svými potomky. „Jsme tady poprvé. Je sice škoda, že nebylo nic vidět, i tak se nám tady ale líbilo. Výklad pana hvězdáře byl zajímavý. Určitě se na hvězdárnu vrátíme,“ řekla při odchodu.

Martinu Hořanskému z Tábora učarovala atmosféra místa jako taková. „Vím, že hvězdárna v Táboře je, ale nikdy jsem tady nebyl. Má krásnou výzdobu a ten výhled na město je nádherný. Samozřejmě jsem zklamaný z počasí, moc jsem se těšil na Perseidy, ale to nikdo ovlivnit nemůže. Už jsme domluveni na jiný termín, tak snad to dopadne lépe,“ nechal se slyšet.

Příležitost k návštěvě hvězdárny mají obyvatelé i návštěvníci Táborska každý čtvrtek od 20 hodin, od listopadu pak už od 18 hodin.