Pepa je lapen. Ale žije! Příběh divokého prasete, které po celou zimu lidé potkávali na Píseckém rozcestí v Táboře, má šťastný konec. Divočák se zotavuje u soukromého chovatele Hrachově.

„Byly už skoro dvě hodiny ráno, když jsem z okna viděla, že ho chytili. Vyšla jsem ven a řekla: Snad nám ho nezabijete, našeho Pepu,“ líčí události ze sobotní noci Vendula Pilátová z ulice Dukelských bojovníků.

Právě paní Pilátová měla z okna svého bytu divočákovy toulky jako na dlani. I další lidé z Píseckého rozcestí si na nového obyvatele, který se sem nastěhoval loni v listopadu, rychle zvykli. K dírám v plotě, které si Pepa pro své návštěvy lidských obydlí vykutal, mu nosili hromady jídla. Prase rozhodně nemělo důvod tohle místo hojnosti opouštět.

Pepa měl ale párkrát namále. Vojenská policie na něj dokonce nastražila oko, ale odchyt zvířete se jí nakonec nepodařil. Divočák tak několik týdnů pobíhal s drátem zaseklým v noze. Stejně neúspěšně končilo i několik pokusů ochranářů z Votic.

„Pokoušeli jsme se ho chytit několikrát. Není to ale zrovna obvyklá záležitost. Těžko se i odhadovalo, kolik zvíře opravdu váží. Střely se od jeho tvrdé kůže odrážely a ty, které se náhodou zabodly, neúčinkovaly,“ říká Olina Ziglerová z votické Ochrany fauny.

Těžší kalibr

Na Pepu, který, jak se ukázalo, vážil celých šedesát kilogramů, byl zkrátka zapotřebí těžší kalibr. Speciální uspávadlo pro něj nakonec namíchal veterinář z plzeňské ZOO, který se podílel i na samotném odchytu.

„Až třetí střela se do kůže zabodla. Prase pak utíkalo zpátky do údolí mezi nemocnicí a rozcestím, kde mělo nejspíš domov. Až po dvou hodinách se nám ho nakonec podařilo najít,“ popisuje události sobotní noci Olina Ziglerová.

Zvíře zabalené do dek putovalo rovnou do táborské veterinární ordinace Karakal.

„Udělali jsme rentgen nohy. Drát už tam nebyl, ale potvrdily se zánětlivé změny nejen na kůži, ale i na kostech. Podali jsme mu antibiotika a léky proti zánětu a bolesti,“ uvedla veterinářka Alena Smrčková. Antibiotika bude muset Pepa brát ještě delší dobu. Pak má naději, že se mu noha uzdraví.
Od veterináře vedla divočákova cesta k soukromému chovateli do Hrachova, kde bude mít dočasný azyl. „Dáváme k němu všechna prasata, která odchytíme. Pepa nyní žije ve stádě, které ho bez problémů přijalo, a léčí se,“ uzavřela Ziglerová.

Ale i když se Pepa uzdraví, do volné přírody se nevrátí. Je už totiž částečně ochočen a návrat do volné přírody by nebyl možný. Votičtí ochranáři ho chtějí umístit do zooparku nebo k některému z dalších chovatelů.