Adeli pro Adélku. Léčebná metoda by padla pětiletému děvčátku jako ulitá. Kde na ni vzít? Tato otázka už její rodiče trápit nemusí. Po uveřejnění článku v Táborském deníku se podařilo na konto sbírky nastřádat 75 tisíc korun.

„Chceme všem dárcům, kteří přispívají na sbírkové konto zřízené za tímto účelem u občanského sdružení „I MY“, jehož jsme klientem, moc poděkovat. Teď už jen budeme doufat, že metoda Adeli naší holčičce pomůže,“ netajila dojetí Adélčina maminka Petra Jiranová.
Adélka od narození trpí dětskou mozkovou obrnou. Nemoc postihla dolní končetiny. Adélka se pohybuje jen za pomoci speciálních holí. Metoda Adeli přitom slibuje u určitých případů až devadesátiprocentní úspěšnost.

„Ty výsledky jsou samozřejmě idividuální. Ale podle získaných informací se metoda Adeli pro Adélku hodí,“ uvedla Kateřina Růžičková ze sdružení I my, společnosti pro podporu lidí s postižením.

Za rok se Adélka chystá do školy. Zatím navštěvuje českobudějovickou Arpidu, kde by mohla navázat i na školní docházku. Rodiče si ale přejí, aby dcerka mohla navštěvovat normální základní školu v jejich městě. Sdružení I my je v jejich rozhodnutí podporuje.

„Adélka je mentálně naprosto v pořádku. Integrace by ji rozhodně prospěla. Vždycky je lepší, když dítě navštěvuje školu v místě bydliště. Má pak možnost potkávat se se spolužáky a navazovat přátelství ve svém okolí,“ míní Kateřina Růžičková.

Terapie Adeli je metoda rehabilitace dětí postižených dětskou mozkovou obrnou. Jedná se o soustavu rehabilitačních cvičení v takzvaném kosmonautském obleku, ve kterém mohou děti stát a udělat i několik krůčků. Adélka tuto léčbu podstoupí ve slovenských lázních v Piešťanech.

Třítýdenní pobyt vyjde rodinu na 105 tisíc korun. Na sbírkovém kontě se podařilo nashromáždit 75 tisíc, dalších dvacet sehnalo soběslavské sdružení I my přes dárcovský program Etela. Ještě nějaké peníze tak stále chybí.

„Budeme rádi za jakoukoli částku. Když už se nic vybrat nepodaří, nějak peníze seženeme. Termín už máme zajištěný. Do Piešťan pojedeme na přelomu července a srpna,“ dodala Petra Jiranová.

Ještě před pár měsíci nedostižný sen se tak stává skutečností. Vlna solidarity se vždy zvedla po uveřejnění článku. Stejný efekt by se mohl podařit i nyní. Do celkové částky zbývá ještě 10 tisíc.