Na pravý jarní úklid je ještě brzy, souhlasí velký kritik táborské čistoty Miloslav Dytrych. Co ale městu ani teď nepromine, je nepořádek v okolí nádraží a na hlavní táborské ulici.

„Tady je největší koncentrace lidí, kteří se brodí v prachu. Vstup do města z obou nádraží je tragický celý rok, tady by se mělo uklízet stále,“ říká Táborák.

Přestože sněhu stále není odzvoněno, města již se zametáním zimního posypu začala.

„Vyjeli jsme zatím jen s jedním velkým zametákem, druhý ze sypače přestavíme během příštího týdne a připravíme i menší chodníkové,“ potvrdil za táborské technické služby Zdeněk Vrtiška. Na čištění ulic má v rozpočtu 10 milionů.Podle jeho údajů vypotřebovali přes zimu o třetinu víc posypu než to bývá při mírnějších zimách.

„Z toho důvodu si myslím, že nás odklizení štěrku vyjde o něco dráž, protože auta se budou muset častěji otáčet a vracet z meziskládky štěrku v Bydlinského ulici,“ vysvětlil.

V Mladé Vožici se ale domnívají, že se vejdou do běžného rozpočtu. „Samozřejmě, že se letos vyplýtvalo hodně materiálu, ale vyšší náklady to pro nás neznamená. Štěrku shrabeme víc, ale bude na tom pracovat stále stejné množství lidí,“ míní starosta Jaroslav Větrovský.

Jarní úklidu tu vyvrcholí až v polovině března, kdy jako posila přijde šest lidí na veřejně prospěšné práce.

„Posypový materiál zase použijeme na zavážení výmolů v cestách. Tam vidím daleko větší problém, protože stav komunikací se přes tuto zimu hodně zhoršil,“ dodal starosta Větrovský.

V Táboře se práce jako vždy rozbíhají nejdříve v ulicích Starého a Nového města a podle harmonogramu se postuje do okrajových částí. V těchto dnech však úklid není bez komplikací.

Plynulému zametání teď ještě brání zmrazky na komunikacích. A také teploty pod bod mrazu.

„Sací systém zametáků se totiž musí skrápět vodou, aby se neucpávaly. Jenže teď nám voda ještě zamrzá,“ naznačil trable Zdeněk Vrtiška.

Tábor se do úklidu pustil o nějaký ten den déle, než například loni. Přesto od dubna opět rozjede blokové čištění. Potrvá dva měsíce, a tím budou mít technické služby jarní úklid za sebou. Pak přijde léto a s ním i kropení ulic.

Také v Soběslavi už mají za sebou první úklidové dny. Minulý týden začali se zametáním chodníků a odklízením posledních zbytků sněhu.
„Jsme ale zároveň připraveni na sněžení, které hlásí meteorologové na víkend,“ říká šéf Správy města Soběslavi Václav Pekárek. Do úklidu se kromě zaměstnanců města zapojí také čtyři lidé v rámci veřejně prospěšných prací.

Také v Soběslavi uklizený posypový materiál využijí. „Na jaře s ním budou dorovnávány cesty v chatových osadách a zahrádkářských koloniích,“ uvedl tajemník města Radek Bryll.