Tímto způsobem to řeší u dohod o provedení práce například i společnost E.ON. „Přes agentury nabíráme lidi pouze na časově omezené činnosti a na určitý charakter práce. Není pro nás výhodné zaměstnávat člověka, když víme, že ho budeme muset přeřadit na jiné místo. Smlouva je pro nás závazek se zdravotními a sociálními náklady. Přes agenturu máme garanci toho, že odpadávají náklady spojené s hledáním pracovníka na správnou pozici,“ uvádí mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Za práci si platí

Každý případ je individuální, ale u mnoha z nich firmy posílají agenturám za brigádníka stejné finance, jako kdyby si ho platily samy.

Stává se, že si například personální společnosti strhnou každý měsíc několik procent z platu zaměstnance za zprostředkování práce. Každá má ale jiné podmínky. To je i případ muže z Táborska, který ale nechtěl být jmenován. Má strach o místo. „Společnost, u které pracuji, posílá agentuře okolo dvanácti tisíc korun. Dostanu po stržení pojištění zhruba pět a půl tisíce. Zbytek mají jako provizi.“

Lidé si také stěžují na to, že jim agentury nezaplatily nebo výplata nechodí včas. V celých jižních Čechách je několik personálních společností, v Táboře pouze jediná – Index Nosluš. Zaměstnankyně firmy Lenka Hesová uvádí: „Ještě jsem nemusela řešit problém, že by někomu nepřišly peníze. Vždy o tom s klienty hned jednáme,“ tvrdí.

Novela zákona

Studentům s hledáním práce pomáhá ICM Tábor. Zde se setkali již s tím, že pracovníci nedostali po měsíci zaplaceno nebo je vyhodili. Deníku to potvrdil Václav Pavlík, který upřesnil, že podle jejich zkušeností lze najít brigádu hlavně přes agentury. „I supermarkety mají centrály například v Praze, kde mají nasmlouvané společnosti, které se jim starají o placení brigádníků. I zákon hovoří o tom, že by si agentury neměly brát peníze za zprostředkování práce,“ míní Pavlík.

Ministerstvo práce tak přišlo od ledna s novelou zákona o sdíleném zprostředkování zaměstnání.

„Zákon se ještě upravuje, mělo by se podle něj začít jednat v polovině roku. Úřad práce bude moci předat problémové skupiny nezaměstnaných agenturám. To jsou lidé, kteří hledají uplatnění dlouhou dobu, dva až pět let. Vše ale bude na našem zvážení,“ uvádí ředitel Úřadu práce Tábor Pavel Kaczor.

Podle novely budou agentury za každého uchazeče o práci získávat pět tisíc korun a umístí ho na vhodnou pozici na dobu neurčitou. Úřad práce v Táboře eviduje 263 volných míst na 5482 uchazečů. Takto se mohla zvýšit pracovní nabídka.

Václava Pavlík radí, že nejdůležitější je se vyhnout smlouvám, ve kterých vyžadují peníze předem. Na to nemají agentury nárok.