VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze! Jinak se vzdáme Turkům, varují Táborští císaře

Tábor – (Předchozí díl popisoval, jakých krutostí se dopouštěli vojáci Mehmeda IV., když postupovali územím Habsburské monarchie. Tábor, stále zubožený po třicetileté válce, potřeboval opravit hlavně opevnění. Krajští hejtmani Přehořovský a Malovec nařídili okolním panstvím, aby dodala dřevo do Tábora na vybudování palisád.)

26.3.2013
SDÍLEJ:

 Na podzim 1663 posel obíhal panství okolo Tábora,  aby  poslala  dřevo  na  opevnění  a  muže  na  práci.Foto: Josef Musil

Páni Přehořovský a Malovec vtiskli list poslovi do ruky – a spěchej! Do Bechyně, Chýnova, Plané, Radkova, Milevska a Nadějkova. Odtud potřebujeme dřevo pro Tábor.

K záznamu jejich rozkazu brzy přibyly poznámky:
„Dne 24. září (1663) tento posel dle Jich Milosti pánů hejtmanů krajského nařízení dříví na palesády se vésti dá, ale ne z Libska, protože daleko a nepříručně jest, nýbrž z lesa Černého, kde nejpříručněji a nejblíže jest; poněvadž panství bechyňský a chejnovský půltřetíkrát víc, než na ně uloženo jest, poddaných mají, všichni poddaní statku plánského, kteří vrchnosti robotují, mimo pohořalí, kteří se stavěti musí, jich šestnáct jest; na den k vození takového dříví nařízeni jsou; poslu od cesty zaplaceno."

Z této poněkud zmatené zprávy vyplývá, že – Turek Neturek – majiteli plánského panství se vůbec nelíbí, že musí v přepočtu na poddané dát přivézt víc dřeva než za stejných počtů vychází na Chýnovsko a Bechyňsko.
Další zápis hovoří o situaci 27. září. Tehdy posel navštívil Bechyni a tam se ihned dali do práce. Zvěstovateli zprávy nezapomněli zaplatit od cesty.

Posel nese psaní

Následuje zápis o jeho cestě z 24. září, kdy po poledni navštívil milevský klášter.
„Jsouce pak předně poručeno a obzvláště přístně tímž místům, kterýžto blízko vody ležejí, aby obilí a dříví a všelijaký jiný potřeby do Prahy dodávaly, tak těžko na dví se rozděliti – přesto učiní, co možnýho bude. Pomáhej nám všem Pán Bůh," píše se ve zprávě, po níž následuje poslední zápis:

„Dne 24. září byl tento posel v Nadějkově, na kteréžto milostivé poručení má se státi a takové dříví se co nejdříve odvézti dá. Poslu od cesty zaplaceno."

Kromě Bechyně tedy posel zvládl všechna uvedená panství objet za jediný den! Z věty: „Pomáhej nám všem Pán Bůh," je zřejmé, že z postupu Turků šla hlava kolem nejen hlavě císařově.

Hned 4. října vydávají krajští hejtmani další rozkaz. Tentokrát o poslání fůr dřeva a lidí na pomoc při stavění opevnění.
„Tak jakož nevyhnutelná a pilná potřeba toho ukazuje, aby městu Táboru ku pomoci napravení fortifikací z nejbližších míst rychle pomoc se stala, pročež ex officio Vaší Milosti pánům a Vám nařizujem, aby jeden každý bez odkladu jedné hodiny, jak ho tento posel dojde, dole specificírovaný fůry po páru klisnách neb volích, jakož také statečný lili s motykami a lopatami na šest dní do vejš psaného města Thabora vypraviti hleděl.

Tein – deset for, 24 osoby;
Bernartice – tři fory, šest osob;
Dobronice – dvě fory, dvě osoby;
Mezeříč – dvě fory, čtyři osoby;
Nadějkov – pět for, dvanáct osob;
Stálec – tři fory, čtyři osoby.
Celkem 25 for, 52 osoby.
Čemuž že se v skutečnosti zadosti stane, nepochybujem," zakončili rozkaz hejt-mani.
Tábor začal vyvíjet úsilí o získání peněz od císařského dvora, jako již několikrát předtím. Tentokrát ještě naléhavěji.
„Město Tábor potřebuje pomoc na městské opravy," zní krátká poznámka v protokolech dvorské válečné rady u žádosti Táborských. Ti již jako důvod neuvádějí jen vlastní chudobu, nýbrž i válku tureckou, o které se mluví jako o nastávající.
Znovu císaři líčí zubožený stav města, dovolávají se rezoluce císaře Ferdinanda III., příznivého vyjádření generála de la Crona, a připomínají, že od té doby se nic nestalo. Věž kostela na náměstí stále hrozí zřícením, a pokud spadne právě teď, kdy se Tábor opevňuje proti Turkům…

Nová žádost císaři

„Jakož pak město toto jednak přírodou opevněno jest, a pevností všeobecně důležitou, která zemi mnoho prostěti i mnoho uškoditi může, my však pro velkou její zkázu při nastávajících tureckých a jiných válkách více v ní se brániti a udržeti nemůžeme, nýbrž nutně nepříteli vzdáti musíme, i dopustiti, že celé okolí v poplatnosť nepřítele se dostane, a všechen dovoz do Prahy a Budějovic tím uzavřen bude."

K tomu Táboráci dodávají, že stále běžící a nyní nesnesitelné zemské kontribuce je vysávají až do kostí. Žádost ukončují prosbou, aby poplatky z piva, vína a soli, jež musí město odvádět, císař buď  úplně zrušil anebo snížil aspoň na polovinu. Částky, které nebudou muset platit na kontribuce, vloží do opevňování.

Josef Musil

Autor: Redakce

26.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení