Zřizovatelem zařízení, kde v nájemních bytech bydlí několik desítek seniorů, je město. Finanční stránka rekonstrukce leží tedy na bedrech radnice.

Podle starosty Víta Rady pomůže šest milionů z Integrovaného regionálního operačního programu. „Okna už byla na konci se životností, výměna byla potřeba a navíc se nám podařilo získat dotaci,“ objasnil důvody.

PRACUJÍ RYCHLE

Vedoucí pečovatelka Lenka Davidová se svým týmem zajišťuje v obou čtyřpodlažních objektech sociální služby. Pracovní ruch dle jejích slov obyvatelé snáší dobře.

„Někomu vadí hluk a prach, ale vesměs to nesou pozitivně. Na druhou stranu firma postupuje opravdu rychle a v každém bytě se nezdrží déle, než je nutné,“ popsala.

Zdroj: Lenka Pospíšilová

OKNA NETĚSNILA

Čtvrtým rokem zde žijí manželé Danuše a Josef Vyhlídkovi, kteří pracovníky chválí. „Jde jim to od ruky, trochu strach mám jen z nepořádku,“ svěřila se Danuše. „Okna už místy protahovala a záblo mě. Pracovníky ráda vidím, ale také se s nimi ráda rozloučím,“ vtipkuje.

Podle ředitele Tep centra sociálních služeb Jana Vavříčka rekonstrukce zásadně život v domě neomezuje. „Mimo výměny oken se pracuje venku na zateplení budovy. Většina lidí se na nová okna těší,“ sdělil.

ZÁSAH DO SOUKROMÍ

Stav hodnotí jako odpovídající staří objektu, který je v užívání od roku 1995. V některých podkrovních bytech podle nájemníků dokonce zatýkalo. „Docházelo k únikům tepla. Výměna netrvá déle než dva dny. I když zásah do soukromí to samozřejmě je,“ uznal.

BALKONY ROZDĚLÍ

Rekonstrukce se týká i balkonů. „Lidé si stěžovali na společné, a tak je nyní oddělí,“ popsala pečovatelka. Pro jejich práci to však bylo plus. „Když se senior zamkl, tak jsme měli druhý přístup,“ prozradila výhodu.

Hotovo by mělo být do konce srpna.