Odbor sociálních věcí spadá do působnosti místostarostky Zuzany Pečmanové (T2020). V souvislosti s kritikou, které odbor již dlouho čelí, odpověděla Deníku na několik otázek.
Kvůli sociálnímu odboru se Tábor dostává často na stránky novin a dokonce se stává i výživným soustem pro bulvární deníky. Jaký z toho máte pocit?
Samozřejmě, že to moc příjemné není, protože práce na odboru je náročná a když se právě v této oblasti dostáváme do negativního povědomí, tak to není dobře.
Snad všechna média se vystřídala na případu Adámka, který nadzvedl i ministra Nečase. Jste přesvědčena, že pracovnice postupovaly dobře?
Myslím, že konkrétně v tomto případu odbor nepochybil, protože postupoval podle platné legislativy.
Jeho mamince nyní pomůže úřad práce. Ale jsou možná desítky dalších neuspokojených žadatelů, které se na stránky novin nedostaly. Neuděláte nějakou revizi starších rozhodnutí?
Bohužel ne, i když Adámek asi není první, kdo nedostal příspěvek na péči. Těch případů je víc a je to způsobeno dírou v zákoně, kde se na podobné postižení zapomnělo.
V domě s pečovatelskou službou v Leskovické ulici zase dostali lidé byty, které neodpovídají jejich potřebám. Například vozíčkář má vysokou linku a naopak maminka s dítětem mentálně postiženým nízkou. To je běžné?
Při kolaudačním řízení je přítomný pan Sova, který má hlídat, zda bezbariérový byt odpovídá všem náležitostem. Byla jsem ujišťována, že i postižení mají právo domluvit si úpravy těchto bytů. Mrzí mne, že se dozvídám, že tomu tak není.
Myslíte, že odbor jako celek pracuje dobře?
Nyní je pod zvýšenou pozorností a proběhlo hodnocení jednotlivých pracovníků, na jehož základě si zanalyzujeme situaci na odboru. Nebudu předjímat, zda to bude mít důsledky v personálních změnách. Všechno bychom s tajemníkem chtěli skončit do čtrnácti dnů.