„Tento vývoj mají na svědomí především loňská nepříliš vydařená úroda a vyšší náklady výrobců na energii a pohonné hmoty,“ řekl analytik společnosti ČSOB Petr Dufek.
Zdražení obilovin bude mít zřejmě dopad na táborskou pekárnu Domita, která již od ledna nakupuje pšenici o téměř třetinu dražší. „Mimo pšenice pečeme především z žita, které se musí dovážet ze zahraničí. Zvýšené náklady se musí někde projevit, ale snažíme se cenu s obchodními řetězci domluvit a probíhají jednání. Musíme nastavit reálné ceny, takže zdražení nebude nijak drastické,“ nastínil majitel pekárny Jindřich Černý.
„Pokud nenastane změna, před létem zřejmě dojde ke zdražení pekařských výrobků. Zejména cena chlebu a rohlíků se zvýší o pět až sedm procent, tedy o několik haléřů,“ dodal Černý s tvrzením, že na vině je špatná loňská úroda.
Ředitel Okresní agrární komory v Táboře Ladislav Samec potvrdil podstatné zvýšení cen u brambor, která se s přílivem dovozových raných brambor zřejmě sníží. „Důvodem je skutečně loňská bídná úroda v celé Evropě, která se týká i obilovin,“ dodal a potvrdil, že se hodně obilí vyvezlo a cena u něj roste také kvůli nákladům na skladování. „Obecně si myslím, že se ceny celkově po létě sníží, ale netroufám si předpovídat,“ odpověděl pozitivně.