Vichřice Emma přeťala sochu patrona vejpůl. Jeho torzo teď slouží v relaxační zahradě Domu sv. Františka jako podstavec pro květiny. Na původním místě už ale stojí nástupce. Novou sochu včera vysvětil českobudějovický biskup Jiří Paďour.

„Zároveň slavíme čtyři roky od založení chráněného bydlení pro seniory a lidi se zdravotním postižením,“ uvedla ředitelka Diecézní charity České Budějovice Michaela Čermáková.

Po povodních v roce 2002 sehnala charita peníze na stavbu objektu, který měl prioritně sloužit pro lidi, které vyplavila voda. Tři z nich zůstali v domě dodnes.

„Postupně jsme se stali domem chráněného bydlení pro seniory a lidi s postižením. V republice fungují jen tři zařízení podobného typu. Se zaměřením na seniory je zatím pouze to naše,“ přiblížil vedoucí domu Jaromír Pflanzer.

Důstojně bydlet

Cílem Domu sv. Františka je zajistit důstojné bydlení všem svým klientům. Veškerý režim je jim plně přizpůsobován. Obyvatelé bydlí ve vlastních bytech, využívají služeb pečovatelek a mohou si objednat také jídlo.

„Pouze tři klienti chtějí i snídaně a večeře. Ostatním zajišťujeme obědy,“ upřesnil Pflanzer.

Jeden živel stál u zrodu zařízení, druhý měl na svědomí jeho zkázu. Za oběť vichřici Emmě na jaře 2008 padlo kromě sochy patrona i celé patro západní části budovy.

„Během sedmadvaceti minut nám vichřice strhla celé druhé poschodí. Pět bytů bylo totálně zdemolováno,“ vzpomíná vedoucí.
To, že se neštěstí obešlo bez ztrát na životech, je malý zázrak. Všichni obyvatelé byli totiž v té době uvnitř.

„Paní, která u nás žije se svým jednapadesátiletým nemocným synem, mu zachránila život tak, že ho kryla vlastním tělem. Jiné obyvatelce roztrhala padající střecha celé rameno,“ vylíčil Pflanzer.

Pomoc přišla

Hned druhý den přišli do Domu sv. Františka místní studenti a tři týdny nezištně pomáhali s odklízením následků. Jakmile zlikvidovala pojišťovna událost, nastoupila firma a už 3. listopadu se lidé stěhovali zpátky. Dnešní stavba by měla odolat větru o rychlosti až 140 km za hodinu.

Františkova socha ale dopadla hůř. Emma ji přetla jako párátko. Dar od Střední umělecké školy sv. Anežky v Českém Krumlově dnes slouží jako podstavec pro květiny v relaxační zahradě.

„Novou sochu vytvořila umělecká dílna pod vedením Jiřího Černého při Městské charitě České Budějovice,“ doplnila ředitelka Čermáková.

Nový kamenný nájemník se dostal do důstojného prostředí. Stal se součástí parkové úpravy nově zrekultivovaného venkovního areálu před domem. Růženec, který nese sv. František u pasu, přemění západ slunce těsně nad obzorem na rubíny. „Když slunce zapadá, růženec červeně září,“ upřesnil Pflanzer.

Biskup Jiří Paďour včera po bohoslužbě sochu vysvětil. „Biskup u nás koná bohoslužby dvakrát do roka. Po ní jde ještě pokaždé mezi lidi a povídá si s nimi. K našemu domu má vřelý vztah,“ připustil Pflanzer.

Zařízení, které plně respektuje život jeho obyvatel, okoukal Jaromír Pflanzer při svém půlročním pobytu v Holandsku. Třiatřicet obyvatel Domu sv. Františka platí přes pět tisíc za pobyt a za své peníze se tam mohou nastěhovat i s domácím mazlíčkem. Průměrný věk klientů zařízení je 79,8 roku. Část peněz na provoz získává dům z ministerstva práce a sociálních věcí, ostatní náklady musí pokrýt tržby za poskytované služby a v neposlední řadě sponzorské dary.