Jde pouze o administrativní nedopatření, tvrdí právní zástupce firmy AMRA, která dluží Veselským službám za dodávky tepla už téměř milion korun. Ani v únoru totiž neproběhly platby za zálohy na teplo v dohodnutém termínu a nad obyvateli pěti panelových domů na sídlišti U Zastávky stále visí hrozba zimy v bytě.
„Operoval jsem s datem dvacátého pátého. Tam asi vznikl ten problém. Všechno je k tomuto datu připraveno. Musím tam ještě zavolat a s Veselskými službami se nějak dohodnout a dát vše do pořádku,“ ubezpečuje právníkJan Kodádek. Lidé podle něj nemusí mít strach. Po telefonu ubezpečoval i o tom, že kromě uhrazení únorových záloh na teplo za čtyřicet neobydlených bytů umoří firma i první částu dluhu, který vůči Veselským službám má.

Bohužel to vypadá, že i po zřízení samostatného účtu ve prospěch dodavatele tepla, kam lidé zálohy posílají, se z role rukojmích nedostanou.
„Firma AMRA už za poslední měsíce několikrát dokázala, že je neseriózní a že se nedá věřit ničemu, co slíbí. Většina nájemníků uhradila zálohu na nový účet s dispozičním právem pro Veselské služby, ale zřejmě to nestačilo,“ reagoval jeden ze zástupců veselských nájemníků Miroslav Pršala.
V pěti panelových domech je totiž okolo čtyřiceti volných bytů. Za ně musí platit majitel, tedyAMRA. Ta však zatím peníze na účet nedodala, přestože druhý termín inkasa uplynul v neděli.

„Pokud nezaplatí do pátku, přestaneme do těchto domů dodávat teplo. Bereme to tak, že smlouva je nová a firma to nemusela z nějakých důvodů stihnout,“ vysvětluje benevolenci přístupu města, které je zřizovatelem Veselských služeb, starosta Jaromír Novák.
Podmínkou nové smlouvy, která letos nahradila tu starou, bylo právě zřízení samostatného účtu ve prospěch Veselských služeb.

Měl to být jeden z mechanizmů, jakzabránit opakování situace z předchozích měsíců. Damoklův meč visí nad nájemníky už od podzimu loňského roku.
„Podle mne koupila AMRA domy ze spekulativních důvodů a svým chováním nájemníky vyhání. Kdo mohl, tak už z těch bytů utekl. Ze sedmdesáti procent zůstali důchodci a pak rodiny s dětmi. Žádné východisko v tuto chvíli nevidím,“ shrnul situaci Miroslav Pršala.

Podivné chování zaznamenali nájemníci i ze strany Pavly Rodenové, která je firmou AMRA pověřena správou domů. Lidé od ní dostali dopis, ve kterém sice informuje o zřízení nového účtu, nabízí však nájemníkům i možnost platit zálohy jako doposud.
„To lidi mátlo. Obešli jsme jednotlivé byty a ukázali jim, jak mají platbu rozdělit a na jaký účet mají odeslat zálohu na teplo,“ doplnil Miroslav Pršala.

Ani se získáním informací o číslu účtu to nebylo jednoduché. „Volali jsme panu Kodádkovi a chtěli po něm číslo nového účtu. On nám sdělil, že ho pošle mailem. Mailem však přišla informace, že platit se má zatím na stávající účet.“ Tento e–mail dostal Deník k dispozici.

Na jednatele firmy AMRA už leží na Státním zastupitelství v Táboře trestní oznámení pro zpronevěru. Podala ho Marie Paukejová z českobudějovické pobočky Sdružení nájemníků ČR.
„Já jen čekám, kdy se mi ozve policie, protože ze státního zastupitelství už mi přišlo vyrozumění, že moje podání bylo předáno krajskému ředitelství policie. Ale pořád se nic neděje,“ potrvrdila Paukejová. Svoje trestní oznámení chce ještě rozšířit na právního zástupce firmy a pověřenou správkyni.
Šéf táborského Bytesu Bohuš Móri takový vývoj v obdobném případu nepředpokládá. Stanislavu Snášelovi, předsedovi dlužného Bytového družstva Tábor, věří, že v termínu vše doplatí. Přesvědčil ho splátkou 1,2 milionu na konci týdne. Dosud ale za teplo stále neuhradil 600 tisíc.