Když si šel pětatřicetiletý Jiří Kulík z Tábora prodloužit svou rezidentní kartu, s níž může parkovat v Novém městě, byl překvapený. Úřednice na autobusovém nádraží mu dala do ruky úplně novou. „Nejdříve jsem se lekl, ale pak mi vysvětlila, že jde o nový typ. Pak mi dokonce vrátila i dvousetkorunovou zálohu," sdělil Jiří Kulík, který je tak mezi prvními držiteli.

Od 1. května totiž město zavedlo úplně nový parkovací systém. Původní kolaboval a občas hlásil také chyby. S tím souvisí i vydávání jiné čipové karty. Jak uvedl Jaroslav Mlejnek, který má parkování v technických službách na starosti, na nové kartě řidiči najdou kromě ochranných prvků i QR kód. Od té původní se i liší designem.

„Nový systém zjednoduší kontrolu také strážníkům. Jejich čtečka kód lépe přečte. Dříve se  v některých případech museli orientovat podle samolepek, které byly nalepené na kartě," vysvětluje Jaroslav Mlejnek.
Na způsobu umístění ve vozidle se ale nic nemění. Stále platí, že i strážníci je musí najít v pravém horním rohu čelního skla. V květnu si novou kartu vyzvedlo padesát lidí, 
v červnu již osmatřicet. Kolik řidičů si o ni ještě zažádá, nelze přesně zjistit. Záleží na tom, zda si je šoféři budou chtít nechat prodloužit či ne.

Podle Petra Svobody, velitele městské policie, se morálka řidičů nezměnila. Někteří si končící platnosti karty všimnou, jiní ne. „Neřešíme, jestli to udělali úmyslně nebo ne. Pokud stojí na parkovacím místě s neplatnou kartou, hrozí jim bloková pokuta dva tisíce korun," dodal.