Jak informoval současný starosta Plané nad Lužnicí Jiří Rangl, projekt se upravoval pouze časově. „Posouvaly se termíny z důvodu terénních úprav, které stále probíhají. Došlo k výsadbě stromů a osazení mobiliáře. Ještě tedy dojde k výsadbě keřů a zatravnění, na což musí být vhodné klimatické podmínky,“ vysvětlil.

Park už ale podle jeho slov disponuje všemi herními a cvičebními prvky a může tak sloužit veřejnosti. „Poslední úpravy budou pouze z oblasti úpravy mlatových cest a ozelenění. Myslím si, že park bude hotov v druhé polovině roku,“ odhaduje Rangl.

Planá nad Lužnicí je prostě město, které stojí za to alespoň ho navštívit.
Planá nad Lužnicí láká na nevšední přírodu i kulturu

Lesopark v klidové lokalitě rybníků Hejtman a Košický skýtá řadu možností vyžití. Lidé si zde budou moci užít aktivní odpočinek, relaxaci i fitness aktivity. Dvouhektarový pozemek v dosahu tzv. Hraběcí pěšinky navazuje i na krásný areál zámeckého parku s řadou dřevěných soch.

Zelené vrchy samotné disponují atrakcemi pro děti, mezi ně patří houpačky, prolézačky i nerezové skluzavky. Pro sportovní nadšence z řad dospělých vzniklo workoutové hřiště, součástí mobiliáře jsou lavičky se stoly vhodné pro piknik, stojany na kola, odpadkové koše, basketbalový koš i hřiště na diskgolf.

Pro lidi i zvířata

Projekt navrhl renomovaný ateliér Krejčiříkovi, jak již dříve Deníku řekla jeho zástupkyně Aneta Dalajková úpravy mají zároveň zvýšit biodiverzitu, hygienické i ekologické funkce lokality. „Centrální prvkem návrhu byla modelace terénu, kdy vznikly dva pahorky zároveň plnící funkci protihlukové stěny,“ zmínila.

Profilové cesty v lokalitě jsou navíc vhodné i pro běh, či jízdu na kole a procházky s kočárkem. „Senioři jistě ocení lavičky, rozmístěné ve stinnějších koutech u fitness nástrojů,“ uvedla Dalajková.

Vizualizace záměru, části parku, které zůstaly zachovány. Foto: archiv ateliér Krejčiříkovi
Unikátní park Zelené vrchy vznikne už letos. Nad Hejtmanem ho vymodelovaly bagry

Svahy lze v zimě upotřebit také k sáňkování, ateliér volil spíše přírodní materiály zapadající do krajiny, jednotlivé konstrukční prvky mají však neobvyklý a moderní vzhled. V rámci připomínek obyvatel lokality nevznikla od vyhlídková věž a lávka, zároveň došlo ke snížení vrcholků oproti původnímu návrhu. Park má zároveň sloužit i živočišné a rostlinné říši. Díky pestré výsadbě stromů a keřů, má dojít ke zvýšení druhové pestrosti i atraktivity lokality zejména pro ptáky z okolních rybníků, luk a lesů. 

Zámecký park Planá nad Lužnicí.
Zámecký park a Hraběcí pěšinka Planá nad Lužnicí