Obyvatelům místní části Strkov znepříjemňuje idylické bydlení na okraji města zápach z kachní farmy. Radnice podle starosty Jiřího Šimánka našla hned dvě řešení, která se vhodně doplňují. „Pomůže val osazený množstvím rostlin a stromů. Rada města odsouhlasila i nákup dvou čističek vzduchu,“ osvětlil.

Eva Růžičková, která zde žije řadu let, je k novinkám skeptická. „Kachny smrděly vždycky. Už jsme zvyklí. Líto je mi znečištěného rybníka Hejtman, ve kterém jsme se dříve koupávali,“ upozornila.

Nákup pohlcovačů zápachu, které se běžně používají u kalových nádrží, Plánské vyjde asi na 1,5 milionu. Jejich výhodou je schopnost eliminovat až 80 procent zápachu. ¨

Místostarosta Stanislav Vyhnal vysvětlil, že jde o gelové desky, z nichž se odpařuje hmota vázající na sebe molekuly zápachu. „Při zkoušce tohoto přístroje přítomní občané i členové rady zjistili, že je to velice efektivní metoda,“ dodal.

Kopcovitý park Zelené vrchy nabídne hřiště, lávku, skluzavky, venkovní posilovnu, amfiteátr pro setkávání i rozhlednu.

Kopcovitý park Zelené vrchy. Foto: Archiv Ateliér Krejčiříkovi

Výrazným prvkem areálu budou podle Martiny Zimmermannové z Ateliéru Krejčiříkovi tři pahorky. „Park se má stát místem pro aktivní trávení volného času všech generací. Děti se vyřádí na hřištích, prolézačkách i obřích skluzavkách, dospělí ocení posilovnu či lavičky,“ prozradila část mobiliáře.

Směr profilování terénních nerovností je s výsadbou navržen tak, aby vznikla bariéra pro omezení šíření zápachu z blízké farmy. Projekt počítá i s umístěním soch z nedávného řezbářského sympozia. „Díky výsadbě rozmanitých druhů stromů a keřů dojde také ke zvýšení atraktivity pro ptactvo. Svahy lze využít i v zimě pro sáňkování, což už si místní mohli jednou vyzkoušet, “ uzavřela.