Chybí tady snad už jen porodnice, farář, záchytka a policisté, nastínil s trochou nadsázky nějaký ten nedostatek Tučap starousedlík Pavel Novák, který zrovna nakupoval v obchodě.

Z vesnice na čas odešel bydlet do paneláku, ale do města by se už vrátit nechtěl.

„To se nedá ani srovnat,“ kategoricky odmítl, že by snad bydlení ve městě pro něj mělo nějaké výhody.

„Mně tady nechybí také nic,“ přidal se další muž, jenž v obci žije od svého narození a to už celých čtyřiašedesát let, důchodce Vlastislav Svoboda.
Dle jeho mínění právě jejich obec, která je největší obcí soběslavského správního obvodu a leží jen osm kilometrů od Soběslavi a 20 kilometrů od Tábora, má vše potřebné, co lidé ke spokojenému životu na vesnici potřebují.

Vybavenost

Tučapští mají v obci školku i školu, poštu, knihovnu, benzinu s restaurací, obchody, kulturu i sport, vyjmenoval obratem důchodce .

„Můžeme se pochlubit i slavným rodákem Karlem Ančerlem, jehož tatínek vlastnil výrobu kořalky,“ zmínil Svoboda známého skladatele a dirigenta.

Pamětní deska
„Jen ta práce je v dnešní době pro ty mladší problém,“ zhodnotil současnou situaci na pracovním trhu. Lidé za prací převážně dojíždějí a nejméně jedno auto ve stavení je běžné. A dopravní obslužnost už není, co to bývalo. Hlavně o víkendech.

Kdo dojíždí, cestu z práce zároveň využije k nákupům v městských marketech.
Tučapští mají k dispozici dva obchody s potravinami. Do obce pravidelně zajíždí i pojízdná prodejna s masným sortimentem. Za volantem i za pultem je jako doma Karel Pulkrab z Plané nad Lužnicí, jehož trasa čítá 25 vesnic.

„V Tučapech mám asi tak pět stálých zákazníků. Těm, kteří mají problémy s chůzí, stavím u branky baráku, aby nemuseli až sem na náves,“ vysvětlil při obsluze Bohumila Trešla, který v pojízdné prodejně právě nakupoval.

Na nezájem nakupujících si nemohou stěžovat ani v prodejně naproti poště. Po poledni se dveře téměř netrhly. Chodily děti pro pamlsky a za kliku brali i dospělí.

Markující Eva Kuttelwascherová se v Tučapech narodila. V dospělosti přesídlila do města, aby se do vsi vdala zpátky. Děti školní docházku absolvovaly v místní základní škole, na střední už dojížděly.

Chybí lékaři

„Co tady schází, je bezpochyby dětský lékař. Stejně jako zubař,“ zmínila Eva Kuttelwascherová současnou bolístku obce.
Oba lékaři by měli práce dost. I když nárůst obyvatelstva je omezen nedostatkem stavebních parcel. Ten, kdo neuspěl s koupí pozemku na stavbu, může se pokusit o koupi prázdné nemovitosti.

Ale těch je v nabídce minimální množství. Většinu z nich užívají o víkendech potomci původních majitelů.

„Spousta lidí by tady chtěla stavět, ale nemá kde. A soukromníci moc prodávat nechtějí. Možná čekají lepší cenu s plánovou výstavbou nedaleké dálnice,“ poznamenal mladý tatínek Jiří Kubeš. Za prací dojíždí do nedaleké Soběslavi. Ale nepočítá s tím, že by dceru, až vyroste, vozil na základní školu jinam, protože ta zdejší je podle něj na dobré úrovni.

„Nižší porodnost i dojíždění do jiné školy na trase rodičů do zaměstnání poznamenalo do určité míry docházku do základní školy,“ postěžoval si její ředitel Lubomír Turín.

letos oslaví třicetileté výročí zaměstnání a za pár dnů i dvacet let ředitelování. „Když jsem tady začínal, do školy chodilo přes tři sta žáků. K prvnímu dubnu 1990 jsme jich měli 229 a nyní pouze 123 dětí,“ sypal jako z rukávu čísla.

Jako hlavní důvod sníženého počtu žáků vidí špatnou situaci v zemědělství.

Lidi neměli práci, tak odešli. Ale ten, kdo se pro změnu přistěhoval, své ratolesti vozí do škol v Plané, Soběslavi i Táboře. „Doufám, že k částečnému nárůstu žáku by mohlo dojít s novým územním plánem,“ přemýšlí o budoucím naplnění školních lavic.

S tím počítá i starosta obce Jaromír Kuttlwascher. Mají sice několik parcel, ale ty brzdí restituční nároky sousedních pozemků. A územní plán čeká schválení nejpozději v červenci.
„Každopádně se můžeme pochlubit plně zkanalizovanou celou obcí i čistírnou odpadních vod, za což vděčíme dotacím. Na spadnutí je i zateplení školy. Tím ušetříme náklady na vytápění,“ počítal úspěchy starosta.

Připravují projekt na nový vodovod v místní části Dvorce a pro větší bezpečnost dětí je v plánu i nový chodník od autobusové zastávky do školy.
„Jsem vděčný hlavně hasičům, sportovcům a myslivcům,“ zmínil aktivity místních spolků a vyhlášenou noční hasičskou soutěž Kuttelwascher.
Díky nim žije téměř 800 obyvatel Tučap a místních částí Dvorců a Brandlína a dalších přespolních návštěvníků bohatým kulturním a sportovním životem.

Slavní rodáci

V Tučapech se narodil světoznámý dirigent Karel Ančerl (1908-1973). Byl prvním českým dirigentem světové pověsti a svůj orchestr přivedl k suverénní virtuozitě a světové proslulosti. Nahrávky jeho zpracování děl Dvořákových, Stravinského, Schönberga, Bartóka, Prokofjeva, Martinů či Kabeláče patří ke zlatému fondu nejen české, ale i světové diskografie vážné hudby.
Hrabě Bedřich (Friedrich) Všemír Berchtold (1781-1876), lékař, český vlastenec, botanik a cestovatel, spoluzakladatel Národního muzea, spolupracovník botanika Jana Svatopluka Presla. V roce 1830 postavil poblíž myslivny léčebnu choromyslných.
Augustin Hašek (1879-1949), žurnalista, parlamentní zpravodaj a vrchní účetní rada na ministerstvu zásobování.
Josef Havel, světoznámý pěstitel růží, od r. 1980 člen mezinárodní poroty soutěže růží v Římě a od r. 1998 člen mezinárodní poroty soutěže růží v Baden Badenu.