Movember - proč se muži neholí?

Listopad je celosvětově uznávaným symbolem boje proti rakovině prostaty a varlat. Každoroční kampaň s názvem Movember se snaží změnit přemýšlení veřejnosti o této hrozbě. Kdo se přihlásí do kampaně, ozdobí svou tvář knírem. Pánové nefalšovaným, odvážné dámy nalepený. Snahou je tuto vážnou problematiku odlehčit a přinést do ní vtip a zábavu. Právě kníry, způsobující změnu vzhledu, dávají mužům příležitost a sebevědomí hovořit o svých zdravotních problémech více otevřeně.

Pravidla jsou jednoduchá: muži první den v měsíci vstupují do akce hladce oholeni a po celých 30 dní si pěstují svůj knír. Tím dávají najevo, že jim problematika mužského zdraví není lhostejná. Další součástí charitativní akce je věnování libovolné finanční částky. Všichni, kdo se tímto způsobem k Movemberu přihlásí, se podílejí na financování programů určeným mužskému zdraví. Vedle redaktora Táborského deníku Pavla Šáchy, se do projektu zapojil i fotbalový klub MAS Táborsko. Boj proti zhoubné nemoci fotbalisté podpořili nejen neoholenou tváří, ale podpoří ho i finančně. Hráči A týmu se rozhodli uspořádat v kabině hromadnou sbírku. Zdůrazňují, že Movember se tak stal další z řady aktivit klubu, kterými chtějí podporovat charitativní a jiné dobročinné programy.

Jan Pazourek, učitel Bechyně.Jan Pazourek, učitel Bechyně

Čtyřicetiletý učitel tělocviku a z Bechyně zkouší vyhrát nad vlastními nervy podruhé. Loni nevydržel a knír shodil.

„Asi hned po čtrnácti dnech jsem to nevydržel a oholil se. Letos jsem nasadil snesitelnější typ kníru, který by měl být do podkovy. Roky jsem nosil bradku, tak už vydržím. Jako parta kanoistů a vodáků z Bechyně a Budějovic jsme se zaregistrovali a tím se také na profilech navzájem kontrolujeme. Máme mezi sebou i dvě děvčata, která si po vzoru Evy Samkové knír nalepila. Částečně to celé bereme jako hec, ale určitě také chceme, aby lidé vnímali, že něco takového jako je rakovina prostaty tady existuje. Občas se mě někdo na to zeptá, tak už Movember lidi mají trochu v povědomí a snad to má smysl a zase se tím pomůže."

Pavel Šácha, redaktor Táborský deníkPavel Šácha, redaktor Táborský deník.

edenačtyřicetiletý sportovní redaktor Táborského deníku Pavel Šácha z Tábora se do charitativní akce zapojil letos poprvé, a jak sám říká, zatím jde všechno hladce. 

„Vyhecovali mě známí. Já sám jsem sice o tomhle projektu věděl, ale neznal jsem přesná pravidla. Když jsem se rozhodl, že se zúčastním, vyhledal jsem si na internetových stránkách informace, co to obnáší, a šel do toho. Na celé věci se mi líbí, že můžu originální a zábavnou formou podpořit dobrou věc. Ke konci listopadu se ke mně nejspíš nebude hlásit rodina ani známí, ale to nevadí. A jak budu koncem měsíce vypadat, to zatím neřeším. Uvidíme…"

Martin Slabý, hráč FC MAS Táborsko.

Martin Slabý, hráč FC MAS Táborsko

Dvaadvacetiletý obránce FC MAS Táborsko Martin Slabý už také zapustil knír.
„O fungování Movemberu jsme s klukama z týmu věděli už dlouho. Společně jsme se proto domluvili, naprosto nezávazně. Že do toho půjde i klub, jsme ale nevěděli. To jsme se dozvěděli až později, když za námi jeden z nich přišel, zda do toho chceme jít a podpořit tak společně dobrou věc. Jsem rád, že jsme se sešli v takovém počtu."

Adnan Džafič, hráč FC MAS TáborskoAdnan Džafič, hráč FC MAS Táborsko.

Jedním z aktivních podporovatelů Movemberu je čtyřiadvacetiletý záložník FC MAS Táborsko Adnan Džafič. Sice už v minulosti tuto akci jednou podpořil, nyní však chce společně se svým týmem přispět i finančně.

„Jednou po zápase jsme si s klukama z týmu řekli, že bychom společně mohli tuto celosvětovou dobrou věc podpořit. Sepsali jsme si společně určitá pravidla, a šli do toho. Já už jsem se jednou zapojil před dvěma lety, ale letos poprvé se Movemberu účastním tady v Táboře. Jinak sám o nikom dalším nevím, kdo by se takto na akci podílel. Myslím si, že je škoda, že nás není víc."

Zbyněk Musiol, hráč FC MAS Táborsko.

Zbyněk Musiol, hráč FC MAS Táborsko

Třiadvacetiletý útočník Zbyněk Musiol je zatím stále k poznání. Na konci listopadu už by s tím někdo mohl mít problém. Tedy jestli útočník vydrží až do konce. V tomto směru je totiž úplným nováčkem. Podpořit celosvětovou akci se rozhodl až nyní s kamarády z týmu. „Listopadový projekt Movember jsem znal. Hodně se o něm mluví a na sociálních sítích je fenoménem. Myslím, že právě díky vzrůstající podpoře se dostává poměrně dost do popředí. Já jsem v tom ale nováčkem. Kamarádi se aktivně účastní každoročně, tak jsem se letos přidal. Naštěstí mohu říct, že nikdo z mých blízkých ani nikdo z mého okolí se s rakovinou prostaty nesetkal."

Autor: Kamila Bílá