Svatá Anna k sobě tiskne dceru Pannu Marii, které ovšem chybí hlava. Drastický obrázek, byť jeho postavy jsou jen z kamene.
Poškozené sousoší při cestě do Čelkovic, z parkánů po schodišti ve svahu, má naději, že se vrátí k původní podobě, kterou mu dal neznámý autor.
„Sousoší pochází pravděpodobně z poloviny 18. století, ale jeho autora tu uvedeného nemáme. Na současné místo se dostalo až v roce 1861 a restaurováno bylo naposledy v roce 1974,“ citovala z dostupných informací Jitka Bílá z táborského oddělení památkové péče. S patráním po autorství jsme nepochodili ani v muzeu. Podle Miloše Roháčka z památkové péče zřejmě šlo o silně věřícího sochaře, který své dílo věnoval církvi. Ani od děkana Václava Hese jsme se nedozvěděli více informací. Sochu ani nezná.
Sousoší z mušlového vápence teď v nejbližší době čeká zkoumání restaurátorů.
„Nyní jsme kraj zažádali o grant na předprojektovou přípravu opravy. Na základě průzkumu se pak rozhodne o jejím postupu,“ uvedla Petra Říhová z odboru kultury.
Upřesnila, že náklady na průzkum vycházejí na dvacet tisíc, přičemž kraj může poskytnout necelých dvanáct. Tábor se ale do přípravy opravy pustí i bez grantu.
Autor skulptury tradičním ikonografickým pojetím ztvárnil dvě postavy v životní velikosti, které na kvádrovém žulovém podstavci stojí ve výklenku opěrné zdi.
Zub času se zakousl především do povrchu díla. Socha je znečištěná a porostlá lišejníky, kamenný materiál narušila koroze, vyžilé je spárování zdiva pod soklem. Zdrojem dalšího poškození je pak okolní vegetace. Kdo má na svědomí uraženou hlavu Panny Marie, není jasné. Ta se nedochovala, a proto bude nutné vytvořit novou.