Fond kvůli nedostatku peněz začátkem října vyplácení dotací v tomto programu zastavil. Budoucnost programu, který podporuje opravy, modernizace a rekonstrukce panelových bytových domů, byla nejistá. Poptávka převyšovala nabídku a zastavení toku financí tak mohlo podle předsedy Stavebního bytového družstva Tábor Pavla Šimáka majitele nebo společenství vlastníků silně demotivovat.
„Podle mých informací nebyl program zatím vyhlášen, ale podle rozhodnutí poslanců usuzuji, že ho budeme moci využít i následující rok. Nemáme z fondu vyčerpány peníze pro čtyři domy,“ konkretizoval. Podle jeho slov bude hrát nejdůležitější roli otázka, zda bude fond vůbec schopen vyplatit všechny zájemce, kteří podali žádost v řádném termínu v průběhu roku.

Danajský dar

„Fond začne peníze fyzicky vyplácet stejně až příští rok,“ konstatoval Šimák. Překvapení neskrýval ani předseda společného vlastnictví bytových jednotek v Mladé Vožici Jaroslav Gauer.
„Vůbec jsem nevěděl, zda bude program vyhlášen. Je to forma pomoci a jistoty, kterou velice rádi využijeme, a se kterou se můžeme třeba i zadlužit. Ve Vožici se nachází sice jen jeden panelový dvojdům s 35 byty, ale je v dezolátním stavu. Loni jsme vyměnili stoupačky a ventily na radiátorech, nutná je oprava střechy a výtahů, výměna oken a zateplení domu. Na to potřebujeme asi šest a půl milionu korun,“ nastínil situaci v domě Gauer. Dům by občas přirovnal k danajskému daru, kde mnohdy vítězí arogance samotných nájemníků.
„Stále slyším spojení – mělo by se. Nájemnící si stále neuvědomují, že musí oni, bydlí přece ve svém. Uklidili jsme prostory jako sušárna a sklep a za týden tam byl ten samý nepořádek,“ doplnil a ujistil, že o dotace pro jediný panelový dům ve Vožici bude aktivně usilovat.
„Pro splnění podmínek programu možná převezme záštitu město,“ uvažoval.