Vojáci se v koloně přesouvali z cvičení na Doupově. Podle policie se do útvaru za sebou jedoucích obrněných transportérů nečekaně zařadila řidička červeného osobáku hyundai a začala brzdit, vojáci nestihli včas reagovat.

Podle očitých svědků došlo k viditelnému poškození nejméně dvou pandurů. „Jeden nedobrzdil a narazil do druhého. Náraz musel být prudký, prasklo i čelní štítní sklo u jednoho z řidičů, záchranáři ošetřili lehká zranění čtyř vojáků, řidičce se nic nestalo,“ popisují.

Čtyři zranění a škoda v milionech

Informace potvrzuje mluvčí Generálního štábu Armády České republiky (AČR) Magdaléna Dvořáková. „Došlo ke zranění čtyř vojáků, ti byli převezeni záchranáři s lehkými zranění k ošetření do kladenské nemocnice,“ uvádí.

Škodu na autech odhaduje policie zatím na dva miliony. „Odhadli jsme škodu na poškozených vozidlech zatím v částce dvou milionů korun. Jde však o předběžnou vyčíslenou hodnotu,“ říká mluvčí policie Středočeského kraje Michaela Richterová vzhledem k tomu, že finální částku lze určit až po opravě.

AČR vlastní více než 100 vozidel pandur II několika verzí, slouží zejména u žateckého praporu a u 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského v Táboře. Policie nedoporučuje řidičům, aby se kdekoliv a kdykoliv zařazovali do vojenských kolon, i předjíždění je považováno za riskantní. Podle zákona o pozemních komunikacích má dokonce vojenská technika v koloně právo přednostní jízdy, předjíždění a zařazení se do ní se dle legislativy považuje za přestupek. Dvacetitunový armádní obrněný transportér typu pandur má totiž dvojnásobnou brzdnou dráhu než klasický automobil. Dovnitř se vejde osádka ve složení velitel, řidič a střelec včetně šestičlenného výsadku. 

Při podobné nehodě v listopadu 2016, kdy se taktéž srazilo osobní auto, tehdy škoda fabia, se skupinou pěti pandurů na obchvatu Tábora na přemostění Jordánu u Čekanic, se zranilo jedenáct lidí. Státní a vojenská policie čtyřměsíční vyšetřování ukončila s tím, že na vině jsou vojenští řidiči a hlavní příčinou kolize bylo to, že nedodrželi dostatečnou vzdálenost mezi obrněnými vozy v konvoji, tři vojáci za to dostali pokutu dva tisíce korun. Škoda se vyšplhala na 95 milionů.

#youtube|iO2-83aawoM?si=ftrDiLxloWYli1X_#

Kolové bojové vozidlo pěchoty (KBVP) Pandur II 8x8 je obojživelné kolové obrněné vozidlo schopné překonávat vodní překážky plavbou bez nutnosti použití přídavných prostředků. Vyznačuje se vysokou manévrovatelností, pohyblivostí a průchodivostí. Poskytuje dostatečnou balistickou ochranu osádky a roje. (Zdroj: AČR)